Sedanter erkeklerde maksimal ve submaksimal izometrik diz ekstansion çalışmalarının diz kas gücü ve anaerobik güce etkisi
Maximal and submaximal isometric knee extension training on to knee muscles strength and anaerobic power in sedantary male
  1. Tez No: 88282
  2. Yazar: AYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
8. ÖZET Çalışmamıza denek olarak gönüllü 20 sağlıklı, genç sedanter erkek üniversite öğrencisi katıldı. İki gruba ayrılan deneklerden, submaksimal izometrik diz ekstansiyon çalışması yapan grubu oluşturanların (n=10) yaş ortalaması (20.30 ± 2.86), vücut ağırlıkları (72.30 ± 7.76) kg ve boyları (170.50 ± 6.43) cm'dir. Maksimal izometrik diz ekstansiyon çalışması yapan grubu oluşturanların (n=10) yaş ortalaması (20.60 ± 1.57), vücut ağırlıklan (73.40 ± 9.91) kg ve boylan (179.10 ± 7.68) cm'dir. Yaptığımız çalışma ile maksimal ve submaksimal izometrik diz ekstansiyon çalışmalarının; anaerobik güce, izometrik ve izokinetik kas gücüne ve kas hipertrofısine olan etkilerini araştırdık. Denekler, onar kişilik iki grup halinde 'CYBEX 350 Extremity System' Cihazında submaksimal ve maksimal izometrik diz ekstansiyon çalışmalarına alındılar. Çalışmalardan önce tüm deneklere Wingate testi, izometrik diz ekstansiyon testi, izokinetik diz ekstansiyon testi ve bacak kas çevre ölçümleri yapıldı. Daha sonra çalışmaya alman her iki gruba haftada 3 gün 6 hafta süreli toplam 18 çalışma yaptırıldı. Egzersizler her iki bacak için 30°, 60°, 90° ekstansiyon açısında çalıştırıldı. Submaksimal izometrik diz ekstansiyon çalışması yapan grup 6 saniye süreli 9 adet kontraksiyon, maksimal izometrik diz ekstansiyon çalışması yapan grup 3 saniye süreli 9 adet kontraksiyon çalışması yaptı. Açılar arası dinlenme 40 saniye, setler arası dinlenme ise 60 saniye olarak belirlendi (bir sette her üç açıda kontraksiyon yapıldı). Çalışmalara dominant bacak ile başlandı ve her çalışmaya bir önceki çalışmada bitirilen bacakla başlandı. Çalışmalar bittikten sonra, çalışma öncesi yapılan bütün test ve ölçümler tekrarlandı. Sonuçların istatistiksel değerlendirilmesi 'Eşlendirilmiş t-testi ve Mann Whitney U testi' kullanılarak yapıldı. Çalışmamızda submaksimal ve maksimal izometrik çalışmaların kas hipertrofısi meydana getirdiği, izokinetik ekstansiyon diz kas gücünü arttırdığı; anaerobik güç ve izokinetik fleksiyon kas gücünü ise sadece maksimal izometrik çalışmaların arttırdığı bulundu. 51
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY 20 Healthy young, sedentary male university students were included the study. Subjects were divided into two groups. The group (n=10) which performed submaximal isometric knee extension has (20.30 ± 2.86) mean age, (72.30 ± 7.76) Kg body weight and (170.50 ± 6.43) cm height. The other group (n=T0) which performed maximal isometric knee extension has (20.60 ± 1.57) mean age, (73.40 ±9.91) Kg body weight and (179.10 ± 7.68) cm height. In the present study, we investigated the effects of submaximal and maximal isometric knee extension training programs onto anaerobic power, isometric and isokinetic knee muscle strength and muscle circumference. There was two groups participated to the study. Each group which consisted of ten subjects was performed, submaximal and maximal knee extension training by using 'CYBEX 350 Extremity System' dynamometer. Before the exercise program, all subjects were evaluated by Wingate test and isometric knee extension test and isokinetic knee extension test and thigh muscles circumference measurements. Then, both groups were performed 18 trials during 6 weeks and 3 days a week. 30°, 60° and 90°extension exercises was performed in each session for both legs. Submaximal isometric knee extension group performed was 6 seconds 9 isometric contractions,maximal isometric knee extension group performed was 3 seconds 9 isometric contractions. Resting periods between different angles were 40 s, and resting periods between each set were 60 s ( subjects contracted at all three angles in each set ). In the initial trial, exercise was started with dominant leg, and each session was started with the opposite leg which the leg had contracted at the last period of previous session. At the end of training program, all tests and measurements were reevaluated. Statistical analysis were performed by using 'paired samples t-test and Mann Whitney U'. The present study, demonstrated that submaximal and maximal isometric knee extension program increased the muscle circumference and isokinetic extension knee muscle strength. Maximal isometric extension program increased anaerobic power and isokinetic flexion muscle strength. 52