7-18 yaş aralığındaki buz pateni sporcularında vestibülo-oküler refleks (VOR) fonksiyonu ve postüral kontrolün değerlendirilmesi
Evaluation of vestibulo-ocular reflex (VOR) function and postural control in ice skaters aged 7–18 years
  1. Tez No: 985991
  2. Yazar: SÜMEYYE KAPUSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCE KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Postüral kontrol, görsel, vestibüler ve proprioseptif sistemlerin entegrasyonu ile sağlanmaktadır. Denge temelli sporlar bu sistemlerde nörofizyolojik adaptasyonlar oluşturarak vestibülo-oküler refleks (VOR) ve postüral kontrolü geliştirebilmektedir. Çalışmanın amacı, 7-18 yaş aralığındaki buz pateni sporcularının VOR ve postüral kontrol fonksiyonlarını, spor yapmayan yaşıtlarıyla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, 7-18 yaşları arasında figür ve senkronize buz pateni yapan 28 sporcu (çalışma grubu) ile aynı yaş ve cinsiyette spor yapmayan 28 katılımcı (kontrol grubu) olmak üzere toplam 56 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara video baş savurma testi (video head impulse test, vHIT), supresyon baş savurma testi (supression head impulse test, SHIMP), fonksiyonel baş savurma testi (functional head impulse test, fHIT), duyusal organizasyon testi (sensory organization test, SOT) ve stabilite sınırları (limits of stability, LOS) testi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma grubunda vHIT (sağ lateral ve sağ posterior) ile SHIMP (sağ lateral) kazanç değerleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. fHIT'de ise sağ–sol lateral, sağ anterior ve sağ posterior kanallarda doğru cevap yüzdesi (DCY) özellikle 6000–7000 derece/saniye kare (°/sn²) hızlarında çalışma grubunun lehine anlamlı düzeyde daha iyi bulunmuştur (p<0,05). İki grup arasında SOT skorları açısından anlamlı bir fark elde edilmemiştir (p>0.05). Alt grup analizinde senkronize sporcularda vHIT posterior kanal kazancı, fHIT sağ anterior DCY ve SOT skorları figür sporcularına göre daha iyi bulunmuştur. LOS testinde ise reaksiyon hızı ve yön kontrolü senkronize paten sporcularında figür patencilere göre daha iyi elde edilmiştir (p<0.05). Sonuç: Bu bulgular, buz pateninin vestibüler fonksiyonları ve denge performansını geliştirdiğini, senkronize patencilerin ise bazı alanlarda avantaj sağladığını ortaya koymuştur. Bu durum, buz pateni sporunun denge ve vestibüler sistem gelişimine katkı sağlayabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler; Vestibülo-oküler Refleks; Postür; Postüral Denge; Vestibüler Sistem; Spor; Vestibüler Fonksiyon Testleri
Özet (Çeviri)
Objective: Postural control is achieved through the integration of visual, vestibular, and proprioceptive systems. Balance-based sports may induce neurophysiological adaptations within these systems, thereby enhancing vestibulo-ocular reflex (VOR) function and postural control. The aim of this study was to compare the VOR and postural control functions of ice skaters aged 7–18 years with those of age-matched non-athletic peers. Materials and Methods: A total of 56 participants were included in the study: 28 figure and synchronized ice skaters (study group) and 28 age- and gender-matched individuals who did not engage in sports (control group). All participants underwent the video head impulse test (vHIT), suppression head impulse test (SHIMP), functional head impulse test (fHIT), Sensory Organization Test (SOT), and Limits of Stability (LOS) Test. Results: In the study group, vHIT (right lateral and right posterior) and SHIMP (right lateral) gain values were found to be higher compared to the control group. In the fHIT, the percentage of correct answers (PCA) in the right–left lateral, right anterior, and right posterior canals was significantly better in the study group, particularly at higher accelerations (6000–7000°/s²) (p<0.05). No significant difference was found between the groups in SOT scores (p>0.05). Subgroup analysis showed that synchronized skaters demonstrated better posterior canal vHIT gain, higher right anterior fHIT PCA, and superior SOT scores compared with figure skaters. In the LOS test, synchronized skaters exhibited better reaction time and directional control than figure skaters (p<0.05). Conclusion: These findings indicate that ice skating enhances vestibular functions and balance performance, while synchronized skaters show advantages in specific parameters. These findings suggest that ice skating may contribute to the development of balance and the vestibular system.. Keywords; Vestibulo-ocular Reflex; Posture; Postural Balance; Vestibular System; Sport; Vestibular Function Tests