Artistik buz pateni 1. seviye değerlendirme envanteri
Figure skating level one skill valuation inventory
- Tez No: 910868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÇAĞATAY SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı, artistik buz pateni spor branşının derinlemesine incelenerek, başlangıç düzeyindeki branş sporcularının teknik beceri gelişimlerinin ölçülebileceği, geçerliği ve güvenirliği olan bir değerlendirme envanterinin oluşturulmasıdır. Bu sayede, branş antrenörlerinin, sporcularının beceri gelişim ölçümlerini baz alarak, başarının daha da artırılmasına yönelik antrenman programlarını geliştirebilmelerine de imkân sağlanması hedeflenmektedir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama tekniği kullanılarak, saha uygulamalarında alınan branş verileri üzerinden istatistiksel işlemler yapılmaktadır. Hedef becerilerin gelişimini değerlendirmeye yönelik ifadeler, ayrıntılı literatür taraması ile bir ifade havuzunda toplanarak, uzman görüşüne sunulmaktadır. Uzman dönütleri doğrultusunda, KGO ve KGİ düzeyi hesaplamaları ile geçerlik katsayısı 0.97 (%97) olan taslak uygulama değerlendirme envanteri geliştirilmektedir. Geliştirilen taslak değerlendirme envanteri, artistik buz pateni branşında spor yapan başlangıç düzeyindeki toplamda 50 sporcuya uygulanarak, 4 alan uzmanının sporcuların becerilerine verdiği puan ortalamalarının karşılaştırmalı istatistikleri ile sınanmaktadır. Yapılan istatistiksel işlemlerde; Fleiss Kappa oranı 0.78, hatalardan arındırılabilirlik alfa oranı 0.79, hata ihtimali oranı %0.43, genellenebilirlik relative G oranı 0.90, absolute G oranı 0.88 ve Phi oranı %88.1 güvenirlik sonuçları bulunmuştur. Araştırmada, geçerli, güvenilir ve yüksek düzeyde tutarlı genellenebilir değerlendirme aracına ulaşıldığı söylenebilmektedir. Artistik buz pateni 1. seviye sporcularının teknik beceri gelişim düzeylerini takip etmede kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the development of the figure skating sport branch and to create a measurable, valid and reliable evaluation inventory of the technical skill development of beginner-level branch athletes. In this way, it is aimed to enable branch coaches to develop training programs to further increase success, based on the skill development measurements of their athletes. In the research, statistical operations are performed on branch data obtained in field applications by using the screening technique, one of the quantitative research methods. Statements aimed at evaluating the development of target skills are collected in a statement pool through detailed literature review and presented to expert opinion. In line with expert feedback, a draft application evaluation inventory with KGO and KGI level calculations and a validity coefficient of 0.97 (97%) is being developed. The developed draft evaluation inventory is applied to a total of 50 beginner athletes in the figure skating branch and tested with comparative statistics of the average scores given by 4 field experts to the athletes' skills. In the statistical operations carried out; The reliability results were found to be Fleiss Kappa ratio of 0.78, error-free alpha ratio of 0.79, error probability ratio of 0.43%, generalizability relative G ratio of 0.90, absolute G ratio of 0.88 and Phi ratio of 88.1%. It can be said that a valid, reliable and highly consistent generalizable evaluation tool was achieved in the research. It is recommended to be used to monitor the technical skill development levels of figure skating level 1 athletes.