Koşu bandı ve pist koşusunun kalp atımı, kan laktat yanıtı ve algılanan yorgunluk düzeyi açısından karşılaştırılması
Comparison of running on treadmill and track in terms of perceived exertion, heart rate and blood lactate levels
  1. Tez No: 107554
  2. Yazar: MUAMMER ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
n ÖZET Bu çalışmada, koşu bandı ve pist koşusu arasındaki kalp atımı, kan laktat yanıtı ve algılanan yorgunluk düzeylerindeki farklılıklar araştırıldı. Çalışmaya orta düzey antrenmanlı, spor yüksekokulu öğrencisi, yaş ortalaması 20 ±2 yıl olan 8 erkek futbolcu katıldı. Deneklere hem koşu bandında hem de pistte 9.0km/s ile başlayıp 15.0km/s hıza kadar 1.2km/s hız artan, her biri ~5 dk süren, 6 basamaktan oluşan koşular yaptırıldı. Her basamağın son 30sn'si içerisinde sporcunun algıladığı yorgunluk düzeyleri, nabız ortalamaları kaydedildi ve her basamak sonunda ortalama 40 sn içerisinde parmak ucundan kapiller kan örnekleri alındı. Aynı protokol bir gün ara ile hem açık pistte hem de laboratuarda koşu bandında uygulandı.
Özet (Çeviri)
m Comparison of Running on Treadmill and Track in terms of Perceived Exertion, Heart Rate and Blood Lactate Levels SUMMARY The purpose of this study was to investigate differences of heart rates, blood lactate and perceived exertion responses between treadmill and track in terms of running. Eight male intermediate level soccer players from the School of Physical Education and Sports participated as voluntary subjects to this study. Mean age of the subjects were 20±2 years. Six stages of 5 min running protocol were conducted to subjects for both treadmill and track. Running speeds were increased 1.2km/s for every stage of the protocols from 9.0km/s to 15.0km/s. during the last 40 seconds of each stage, heart rate and perceived exertion were determined. Blood lactate samples were drawn from fingertips subsequently after each stage, within 40 seconds. Same protocol was applied at the day after. The result of the study showed that blood lactate levels were higher during treadmill running than the track running for every stage of study. However, statistically significant differences were observed only at the 10.2km/s, 13.8km/s and 15.0km/s. On the other hand, heart rates were higher for all stages in track runs. But, differences were statistically significant only at the velocity of 9.0km/s and 12.6km/s.