Sportif başarının yükseltilmesinde kulüp ikliminin rolünün araştırılması (II. Lig 2. Gurup- III. Lig 6. Gurup Futbol Kulüpleri örneği)
Investigate the role of club climate in increasing the sport performance
- Tez No: 107555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
II ÖZET Araştırmanın amacı“sportif başarının yükseltilmesinde kulüp ikliminin roKfnün araştırılarak bu yönde kulüplere bilimsel yaklaşımlar sunabilmek ve ışık tutabilmektir. Araştırma; ”Giriş, Kuramsal Açıklamalar, Araştırmanın Yöntemi, Bulgular, Sonuç ve Tartışma" konularını içeren dört bölümden oluşmuştur. Araştırmanın evrenini 2000-2001 sezonunda Türkiye deplasmanlı futbol liginde yer alan II. Lig ikinci gurup ve III. Lig altıncı guruptaki 28 takım, örneklemi ise belirlediğimiz guruplarda yer alan 10 takım oluşturmaktadır. Bu çalışmada spor psikolojisi doktora öğrencilerinin (Benjamin SCHENDER ve De COTİS) uyarladığı örgütsel iklim anketi veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS Ver.8.0 programında yapılmıştır. Kullanılan test yöntemleri: Geçerlilik ve güvenirlik için Alpha (Cronbach) yöntemi, Bağlantıların saptanması için Korelasyon (Bivariate, iki yönlü Spearman rho metodu) testi, Ortalamalar arasındaki farkların belirlenmesi için ise One Way ANOVA testi gibi testler kullanılmıştır. Sonuç ve tartışma bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular tartışılarak kişisel öneriler getirilmiştir. Kulüp ikliminin sportif başarıya etkisini araştırdığımız çalışmamızda; elde ettiğimiz önemli bulguları şöyle özetleyebiliriz. Takımların sportif başarıları ile kulüp iklimi (Güven, Algı, İletişim, Ödül-Ceza, Katılım) arasında istatistiksel bakımdan herhangi anlamlı bir ilişki yoktur. Ancak; ödül-ceza boyutu hariç kulüp iklimini oluşturan boyutların aralarında birbirleriyle olumlu yönde ilişkilerinin bulunduğu söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Sportif Başarı, Kulüp İklimi, Katılım, Güven, İletişim, Algı, Ödül-Ceza.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of the study is to investigate the role of club climate in increasing the sports and performance and the present scientific approaches to the clubs and to enlighten them in this way. The study is composed of five sections including Introduction, Theoretical, explanations, methodology, Findings and Result and Discussion. The frame of the study consists of 28 teams participating in the second league, second group and the third league, sixth group of the Turkish league during 2000-2001 football season the sample is composed of the on teams participating in the groups we determined. In this study, data were analyzed via the organized climate Inquiry (Benjamin Schender and De Cotis) modified by the PhD students in the field of sports psychology. Data were analyzed by using SPSS Version 8.0 statistics program. For the validity and reliability Alpha (Cronbach) method, to determine the correlation Bivariate Spearman rho method, to determine the differences among means one way ANOVA test methods were used. In the result and discussion section, the findings obtained were discussed and personal suggestions were offered. The important findings obtained from the study, in which we investigated the effect of club climate on performance, can be summarized as follows: There is not a statistical significance between the performance of teams and the club climate (confidence, perception, communication, punishment-reward). However, we can say that there are significant relationships among the variables forming the club climate, except for the variable“punishment-reward”. KEY WORDS : Sporting Success, Team Climate, Participation, Confidence, Corvelation, Punishment-Reward, Interrelationship.