Ailesel meme kanserli olgularda BRCA1 geninin mutasyonlarının saptanması
The Detection of mutations in BRCA1 gen with familial breast cancer cases
  1. Tez No: 107605
  2. Yazar: METİN BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
6-ÖZET Göğüs kanseri kadınları etkileyen en önemli ve yaygın bir hastalıktır. Kalıtsal göğüs ve ovaryum kanser geni olan BRCA 1 geni 17q 12 - q21 bölgesine yerleşmiştir. BRC A 1 genindeki germ - line mutasyonlar ailesel göğüs ve ovaryum kanserlerinin bir çoğundan sorumludur.BRCÂ 1 taşıyıcısı kadınlarda 70 yaşına kadar göğüs kanseri riski % 80 ve ovaryum kanseri olma riski % 40 dır. Biz ailesel meme kanserli hastalarda BRCA1 geni mutasyon taşıyıcıları tespit etmek için PTT testini uygulamak Türk hastalarda 35 yaş altı 8 meme kanserli hastada ve yakınlarında PTT testi ile BRCA 1 geninin 1 1. eksonunun mutasyonlarını araştırdık. Araştırma sonucunda bu hastalarda BRCA 1 geninin 11. Eksonunda mutasyon bulamadık. 38
Özet (Çeviri)
7-SUMMARY Breast cancer is one of the most common and important diseases affecting women. A gene for hereditary breast and ovarian cancer,BRCA 1 has been mapped to chromosome 17ql2 - q21.Women who carry a mutation in the BRCA 1 gene have an 80 % risk of breast cancer and a 40 % risk of ovarian cancer by the age of 70.Germline mutations in BRCA1 responsible for most casses of inherited breast and ovarian cancer. We investigated the presence exon 1 1 of the BRCA 1 gene mutations in 30 person by the family history of breast cancer, before 35 age of women with PTT test in the Turkish population. We could not found in 10 patients with family history and their relative to carry exon 1 1 of the BRCA 1 gene mutations. 39