Down sendromlu süt çocuklarında görsel ve işitsel fonksiyonların prospektif takibi
Prospective follow of audio-visual functions in down syndrome infants
  1. Tez No: 107606
  2. Yazar: ALPER ÖZKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Down sendromu, kromozom anomalileri ve genetik nedenli zeka geriliklerinin en sık nedenidir. Down sendromunda görsel ve işitsel fonksiyonların erken gelişimine dair bilgi sınırlıdır. Down sendromlu hastaların normal populasyona göre yüksek insidansta işitme ve görme problemleri olduğu iyi bilindiğinden dolayı erken medikal ve rehabilitasyon tedavisine izin vermesi açısından bu çocukların süt çocukluğu döneminde işitsel ve görsel yönden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, prenatal ve natal risk faktörü taşımayan 0-6 ay arası 35 Down sendromlu süt çocuğunun görsel ve işitsel fonksiyonları 6 ay arayla iki kez değerlendirmeye alındı. Down sendromlu hastalar kromozom analiziyle serbest Trizomi 21 olarak belirlendi. İşitsel fonksiyonun değerlendirilmesinde, timpanometri ve otoskopik muayeneyle otitis media tesbit edilen 7 Down sendromlu infant çalışmadan çıkarıldı. Geri kalan 28 hastaya otoskopik muayene ve timpanometriyle beraber beyin-sapı işitsel potansiyel (BAEP) testi uygulandı. İncelenen parametreler olarak I, III, V. dalgaların dalga formu, I. dalga latensi, I-III, III-V ve I-V interpik interval! ve işitme eşiğine bakıldı. Yaş olarak karşılık gelen 38 normal olguyla karşılaştırıldığında 11 olguda (%39) işitme kaybı saptandı. Bu olgularda I. dalga paterninde bozukluk ve I. dalga latensinde uzama majör anomaliler olarak belirlendi. İlk BAEP'de 4 olguda (%14) I. dalga tesbit edilemezken, yinelenen BAEP'lerde bozuk morfolojide görüldü. 12 olguda (%42) I. dalga kötü morfolojideyken 2. testte bunlardan 9'unda (%75) normal morfoloji saptandı. İşitme kaybı tesbit edilen 11 olgunun 7'sinde (%63) periferik, 2'sinde (%18'inde) mikst tip, 2'sinde (%18) ise sensorinöral tipte işitme kaybı tespit edildi. İşitme kaybı %64 olguda bilateral, %36'sında ise unilateraldi. Tekrarlanan BAEP'lerde işitme kaybı olan 11 olgunun 8'inde (%72) işitme eşiklerinde azalma ile beraber bilateral veya tek taraflı iyileşme gözlenirken, 3 olguda (%28) ise işitme kaybı devam etti. Down sendromlu hastaların interpik latensleri değerlendirildiğinde, ilk testte 3 olguda (%10.7) kontrole göre I-III latensinde uzama, 1 olguda (%3.5) I-III latensinde kısalma, 4 olguda (%14) I-V latensinde kısalma ve 621 olguda (%3.5) ise I-V latensinde uzama tesbit edildi. Tekrarlanan BAEP'lerde, 0-6 ay'da yapılan ilk testlere göre latens değerlerinde yaşla beraber kısalma görüldü. Görsel fonksiyonların değerlendirilmesinde, hasta grubunu 0-6 ay arası 35 Down sendromlu olgu; kontrol grubunu ise 0-6 ay arası 36 sağlıklı olgu oluşturdu. Olgulara göz muayenesi yapıldı ve visüel uyarılmış potansiyel (VEP) testi uygulandı. VEP'de hastaların P2 latens ve P2 amplitüd değerlerine bakıldı. İlk VEP'de P2 latensi 11 olguda (%31) kontrol grubuna göre uzamış bulundu. Yinelenen testlerde bu olguların tümünde P2 latensinde ilk testtekine göre kısalma saptanmakla beraber, 4'ünde (%36) kontrole göre yine uzun olarak saptandı. İlk VEP'de P2 amplitüdü 4 olguda (%11) kontrole göre küçük bulundu. Bu olguların 2. testlerinde P2 amplitüdünde ilk teste göre artış saptanmakla birlikte kontrole göre tümünde yine küçük tesbit edildi. Down sendromlu olguların BAEP analizinde tesbit edilen dalga latenslerindeki kısalma bulgusu beyin sapının küçüklüğüne veya hızlı sinir ileti hızına bağlanabilirse de, bu durum BAEP ve VEP dalgalarında tesbit edilen latens uzunluğu ve VEP'de tesbit edilen amplitüd küçüklüğü için açıklayıcı görünmemektedir. Bu konu henüz açıklığa kavuşmamıştır ve Down sendromlu hastalarda artmış nöral cevap, azalmış yanıt selektivitesi, azalmış inhibitor kontrol ve anormal temporal integrasyon gibi görsel ve işitsel yollarla ilgili bilinmeyen karakteristik faktörlerin varlığını akla getirmektedir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre Down sendromlu olguların bir kısmında görme ve işitme gelişimi gecikmiştir. Bu olgularda görsel ve işitsel problemleri belirleme ve takip etmede BAEP ve VEP testleri kullanılmalıdır. 63
Özet (Çeviri)
Down syndrome is the most common genetic cause of chromosomal anomalies and genetical mental retardation. There is limited knowledge of early development of visual and auditory function in Down syndrome. Since it is well known that Down syndrome patients have a greater incidence of audio-visual problems, there is a need for adequate audio-visual assessment during infancy to allow for early medical and rehabilitative planning. In this study, audio-visual function of 35 Down syndrome infants (0-6 months old) lacking prenatal and natal risk factors were analyzed and repeated 6 months later. Down syndrome patients were determined as free Trisomy 21 in chromosomal analysis. In assessment of auditory function, chronic otitis media was determined in 7 infants after otoscopic examination and tympanometry. Brain-stem auditory evoked potential (BAEP) testing, together with otoscopic examination and tympanometry were applied to the remaining 28 infants. Analyzed parameters included I,III,V waveforms, wave I latency, I-III,III-V and I-V interpeak interval and response threshold. Compared with age- matched 38 normal children, hearing loss was determined in 11 cases (%39). In these cases the major anomalies were poorly differentiated wave I or longer wave I latency. In first BAEP, wave I couldn't be detected in 4 cases (%14), but in the second BAEP wave I was seen with bad morphology. In 12 cases (%42), wave I was poorly differentiated at first, but later normal morphology was determined in %75 of them. Assessment of hearing loss revealed that hearing loss was peripheral in 7 cases (%63), mixed in 2 cases (%18) and sensorineural in 2 cases (%18). Hearing loss was bilaterally involved in %64 of cases and unilaterally involved in %31 of cases. Repeated BAEP analysis showed that in 8 cases with hearing loss (%72), thresholds were decreased unilaterally or bilaterally, but in 3 cases (%28) there was no difference. 64Interpeak interval results in the first BAEP showed that compared with control, 3 cases ( %10.7) had longer I-III latency, 1 case (%3.5) had shorter I-III latency, 1 case (%3.5) had longer I-V latency and 4 cases (%14) had shorter I-V latency. Prospective BAEP latencies decreased across age compared with the first ones. In assessment of visual function, 35 Down syndrome and 36 healthy infants (0-6 months old) were evaluated with visual examination and flash visual evoked potentials (VEP) testing. Analyzed parameters were P2 latency P2 amplitude. In first VEP P2 latency was prolonged in 11 cases (%31) compared with control group. In second, VEP all of thes cases had shorter P2 latency, but 4 of them (%36) had longer latency compared with control. In first VEP, P2 amplitude was decreased in 4 cases (%11) compared with control group. In second testing these values were increased compared with the first ones and were in normal range compared with the control. In BAEP analysis of Down syndrome infants, the shortening of wave latencies may be associated with small size of brain-stem or rapid nerve conduction velocity, however the longer latencies of BAEPs and VEPs, and smaller amplitudes of VEPs in the current study cannot be explained with these factors. It seems that some unknown factors that are characteristics of visual and auditory pathways in Down syndrome such as increased neural response, decreased response selectivity, decreased inhibitor control and abnormal temporal integration should be present. The results of this study show that the development of hearing and vision is delayed in Down syndrome. BAEP and VEP testing are proposed to determine and follow the problems of hearing and vision in Down syndrome infants. 65