Renal transplantasyon öncesi immunosupresanlara hassasiyetin hücre kültürü ortamında değerlendirilmesi
Evaluation of sensitivity to immunsuppressants before renal transplantation in cell culture
  1. Tez No: 107619
  2. Yazar: HAYRİYE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİHA GÜLAY SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böbrek transplantasyonu, son dönem kronik böbrek yetmezliğinde en başarılı tedavi şekli olarak bilinmektedir. Transplantasyon sonrası uygulanan immünsupresif tedavi, nakledilen doku ve organın alıcıda uzun süre yaşaması için önemlidir. Son yıllarda immünsupresif tedavi amacıyla bilinen ajanlar yanı sıra, yeni immünsupresifler de kullanıma sunulmuştur. Yapılan hücre kültürü çalışmalarında, bu ajanlara karşı saptanan direnç ve hassasiyetin, böbrek alıcılarındaki rejeksiyon ve graft kaybı riskini belirlemede kullanılabileceği saptanmıştır. Bu nedenle biz de stimüle edilen MLCye, transplantasyon sonrası kullanılan ajanları ekleyerek proliferasyon cevâplarını inhibe etme derecelerini değerlendirdik. Çalışmamızda, immünsupresif ajanlardan FK506, Cyc-A, MMF, MeP ve Aza' nın, tek tek ve kombinasyonları, sMLC ve PHA ile stimüle MLC de kullanıldı. Stimüle edilen lenfosit proliferasyonun immünsupresif ajanlar tarafından inhibisyonu değerlendirildi. Elde edilen veriler doğrultusunda, aynı etki mekanizmasına sahip Cyc-A ve FK506'nın proliferasyon cevaplarını inhibe etme derecesinin, birbirlerine yakın değerlerde olduğunu, MMF'in ise Aza'ya göre daha iyi bir inhibisyon sağladığını tespit ettik. Çalışmamızda, hastalarımızın immünsupresif ajanlara olan hassasiyeti, % 50 inhibisyon oranı göz önüne alınarak incelendiğinde; farklı hastaların farklı immünsupresif ajanlara karşı duyarlılık ve dirençlilik gösterdiği bulunmuştur. Çalışmayı oluşturan gruptan 28 bireyin Cyc-A'ya, 28 bireyin FK506'ya, 29 bireyin MMF'e, 21 bireyin MeP'e ve 14 bireyin de Aza'ya karşı daha duyarlı olduğu saptandı. 2 bireyin Cyc-A'ya, 2 bireyin FK506'ya, 1 bireyin MMF'e, 9 bireyin MeP'e ve 16 bireyin de Aza'ya karşı dirençli olduğu tespit edildi Çalışmamızda, bu ajanların kombinasyonlarının testteki inhibisyon etkisi birbirleri ile karşılaştırıldığında; en düşük inhibisyon etkisi olan kombinasyonun, Cyc-A+Aza+Mep, en yüksek inhibisyon etkisi olan kombinasyonun FK506+MMF+Mep olduğu tespit edildi.Sonuç olarak böbrek transplantasyonundan sonra, graft rejeksiyonunu önlemek için kullanılan immünsupresif ajanların etkinliklerinin, hastalar arasında farklılık gösterdiğini ve bu farklılıkların da çalışmamızda yapmış olduğumuz MLC testi ile in vitro olarak önceden tespit edilebileceğini ve böylece, hastanın en uygun immünsupresif ajanı kullanması ile, gelişebilecek rejeksiyon riskinin en aza indirilebileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is known to be the most successful treatment for the last term chronic renal deficiency. The immunsuppressive treatment applied after the transplantation is very Important for a long time survey of the transplanted tissue and organ in the patient. In recent years, new immunosuppressives are being used besides the conventional agents. The sensitivity and resistance to these agents can be used as a marker in determining the risk of rejection and graft failure by cell culture studies. For this reason, in our study we added the agents that are used after the transplantation to the stimulated MLC to evaluate the inhibition levels of the proliferation responses. In our study, different combinations or single forms of immunsuppressive agents such as FK506, Cyc-A, MMF, MeP and Aza are used in sMLC and PHA stimulated MLC. The inhibition of the stimulated lymphocyte proliferation by the immunsuppressive agents is evaluated. The data obtained from the cell culture studies showed us that two immunsuppresslves which have the same effect mechanism, Cyc-A and FK506, have levels of Inhibition of proliferation responses close to each other, whereas MMF provides a better inhibition when compared to Aza. In our study, when the sensitivity of our patients to the mmunsuppressive agents with a 50 % Inhibition Is searched, it Is found that different patients showed different sensitivity and resistance to different immunosuppressive agents. It is determined that 28 patients of the study group were sensitive to Cyc-A, 29 of them were sensitive to MMF, 21 patients were sensitive to Mep and 14 were more sensitive to Aza. 2 patients were found to be resistant to Cyc-A, 2 were resistant to FK506, lof them was resistant to MMF, 9 were resistant to MeP and 16 of them were determined to be resistant to Aza. In our study, when the inhibition of the combination of these agents in the assay is compared to each other it Is found that, Cyc-A+Aza+MeP combination had the lowest inbition effect whereFK506+MMF+Mep combination had the highest inhibition effect. As a result, the immunosuppressive agents used after the kidney transplantation to prevent graft rejection differs from patient to patient and these differences can be obtained before by the MLC assay as done in our study, and we concluded that by the application of the most appropriate immunosuppressive agent to the patient, the risk of probable rejection can be decreased.