Multiple konjenital anomali ve/veya mental retardasyonlu olgularda subtelomerik yeniden düzenlenmelerin fluoresan in situ hibridizasyon tekniği ile araştırılması
Screening for subtelomeric rearrangements in children with multiple congenital malformations and mental retardation by using fluorescence in situ hybridisation techniques
- Tez No: 107618
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VI. ÖZET MKA/MR etiyolojisinde dengesiz kromozom anomalileri önemli bir yer tutmaktadır. Dengesiz kromozom anomalileri içinde sayısal anomalilerin sitogenetik tanısı, klasik bantlama teknikleri ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Yapısal kromozom anomalilerinde çoğu zaman bu yöntemler yetersiz kalmakta ve High Resolution Bantlama Tekniği ( HRB Tekniği ) ile Fluoresan In Situ Hibridizasyon (FISH) gibi tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Kromozomların telomer bölgeleri belirgin bir bant yapısı göstermediklerinden HRBT dahil klasik bantlama teknikleri ile izlenemezler. Ancak, Reverse (R Bantlama) ve Telomere bantlama (T Bantlama) bu tanıda yardımcı teknikler olmakla birlikte mikrodelesyonların tanısı bu yöntemlerle de mümkün olamamaktadır. Subtelomerik bölgeler, eksprese olan genler açısından zengindir ve bu nedenle bu bölgelerde oluşan dengesiz yeniden düzenlenmelerin fenotipe yansıma olasılığının genomun bazı diğer bölgelerine oranla daha yüksek olması beklenmektedir. Son yıllarda telomerlere özgün FISH problarıyla yapılan çalışmalar, MKA/MR grubunda ağır mental retardasyonlu olguların %7.4 ünde, hafif mental retardasyonlu olguların ise %0.5 inde submikroskopik subtelomerik kromozom anomalilerinin bulunduğunu göstermiştir. Bu çalışma ile, GTG bantlama tekniğiyle 500-550 bant düzeyinde herhangi bir kromozom anomalisi saptanmayan 21 ve GTG bantlama tekniği ile 2 sinde ring kromozom, 1 inde Y/otozom translokasyonu, 1 inde ise 4p delesyonu saptanan 4 mental retardasyonlu olgudan oluşan toplam 25 olguluk seride pantelomerik prob ile yapılan FISH çalışması ile kromozomların telomer bölgeleri incelendi. Yapılan FISH çalışması sonucunda, sitogenetik olarak kromozom anomalisi saptanan 3 olguda, telomerik bölge delesyonu gösterildi terminal delesyon saptanan 1 olguda ise subtelomerik bölge delesyonu gösterilemedi. 93Pantelomerik probların farklı kromozomların p ve q terminal bölgelerini aynı renkte işaretlemesi nedeni ile bu problar kriptik translokasyon ve dengesiz ürünlerin tanısında yetersiz kalmaktadır. Yeni geliştirilmiş olan farklı renkte sinyal verebilen problar ise, daha informatik olmakla birlikte daha pahalı olmaları nedeni ile hasta seçiminde kriterlerin iyi belirlenmesi ve uygun tekniğin önceden belirlenmesi gerekmektedir. 94
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Unbalanced chromosomal abnormalities are an important factor in the aetiology of MCA/MR. The numerical chromosomal abnormalities could be easily diagnosed by classical banding techniques. These methods can not be always used for the identification of the structural chromosomal abnormalities, therefore high resolution banding ( HRB ) and fluorescence in situ hybridisation ( FISH ) techniques are the most popular techniques used for the analysis of structural chromosomal abnormalities. The telomeric regions of the chromosomes do not have a specific banding structure, that's why HRBT and the other classical banding techniques can not be used to define the chromosomal rearrangements involving the telomeres. However, the best techniques to be used for this diagnosis are, the Reverse ( R ) and Telomere ( T ) banding methods but can not be applied for diagnosis of microdeletions. The subtelomeric regions are gene rich so rearrangements involving telomere adjacent DNA are more likely to have phenotypic consequences than rearrangements in many other parts of the genome. Lately, the research done with the telomeric FISH probes, showed that submicroscopic subtelomeric chromosomal abnormalities occured with a frequency of 7.4% in cases with moderate to severe mental retardation ( MR ), and of 0.5% in cases with the mild mental retardation. In the present study, the telomeric regions of the chromosomes were analysed by pantelomeric FISH probes in 25 cases. For 21 of these cases have normal G banded karyotype at a 500-550 banding resolution. The other 4 cases-, 2 had ring chromosomes, 1 had Y/autosomal translocation and 1 had 4p deletion. FISH analysis were performed on 3 cases who had chromosomal abnormalities identified by cytogenetic analysis, the results showed that they had deletion in telomeric region and it was impossible to show the subtelomeric deletion for one of the cases who had terminal deletion. 95The results showed that, pantelomeric FISH probes labeling the p and q terminal regions of different chromosomes with the same color are not suitable to identify the cryptic translocation and unbalanced products. These studies, should be performed with the new labeling kits by using probes giving different color signals. As these kits are very expensive, it is very important to choose the critical cases and the appropriate techniques. 96