Üreteropelvik bileşke darlığı nedeni ile opere edilen hastaların retrospektif değerlendirilmesi (Klinik çalışma)
The Retrospective evaluation of the patients with ureteropelvic junction obstruction
  1. Tez No: 107630
  2. Yazar: CEMİLE BEŞİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CENK BÜYÜKÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı kliniğimizde üreteropelvflc bileşke darlığı nedeni ile öpere edilen hastaların retrospektif irdelemesini yaparak gelecekteki takip ve tedavi ilkelerini belirlemektir. 1978-2001 yıllan arasında 173 hastaya ÜPBD nedeni ile cerrahi girişim uygulanmış ve dosya bilgilerine ulaşabildiğimiz 145 hasta değerlendirilmeye alınmıştır.Hastalann %70'i erkektir ve darlık %56 oranında solda yerleşimlidir.Antenatal takipli 98 olgunun %44'ü öpere edilerek %56'sı konservatif takiple düzelmişlerdir.Hastalann en sık başvuru yakınmaları ağrı karında kitle ve idrar yolu infeksiyonudur.Hastalann %35'ine VÜBD, atnalı böbrek veya VÜR gibi ek genitoüriner sistem patolojileri saptanmıştır. Ameliyat edilen hastaların büyük çoğunluğunun TRF'na katılım oranı >%30,%9'un da ise
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to asses the outcome after pyeloplasty and to reevaluate the follow-up and the treatment protocols in children with ureteropelvic junction obstruction. Between 1978- 2001, 173 patients were operated due to ureteropelvic junction obstruction, but 145 of them whose files could be reached were evaluted.Seventy percent of the cases were boys and fiftysix percent of the obstruction were localized in the left side.Hydronephrosis were diagnosed in 98 patients antenatally. Fortyfour percent of cases with antenatal hydronephrosis was operated due to ureteropelvic junction obstruction whereas fiftysix percent was managed conservatively. The most frequent presenting symptoms were abdominal pain, abdominal mass and recurrent urinary tract infection. Thirtyfive percent of the patients had associated anomalies as vesicoureteral junction obstruction, horseshoe kidney or vesicoureteral reflux. Most of the patients had total renal function more than 30% on the other hand in 9% of the cases, total renal function was less than 10% before pyeloplasty. The tecnique of the reconstruction was dismembered pyeloplasty in majority of the cases. Double J stent was placed in 40% of the cases but 1 7% was underwent non-intubated repair. There was no statistically significant difference in complication rate between the intubated and the non-intubated cases. The renal functions were improved or were in stable in 78% of the patients after pyeloplasty and this improvement was more significant in the cases those were antenatally diagnosed. The pelvic dilatations in IVP were the same or increased before and after pyeloplasty in 37% of the cases but 64% of them were followed without surgical intervention due to lack of clinical detonation or loss of renal function. The complication rate was 1 8%.Twentyone patients underwent primary nephrectomy and 3 other patients underwent nephrectomy due to loss of renal function after pyeloplasty. 40In conclusion majority of the patients recovered with surgery and antenatal diagnosis will improve the surgical outcome in ureteropelvic junction obstruction and decrease the rate of unnecessary surgical operations. 41