Lokal epidermal büyüme faktörünün kolondaki yara iyileşmesine etkileri
Effects of local epidermal growth factor on colonic wound healing
- Tez No: 107640
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN DİNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ö.Özet: Anastomoz kaçaklarına sıklıkla inen kolon ve rektumda rastlamaktadır. Rezeksiyon- anastomozdan sonra biyolojik olarak uyumlu ve parçalanabilir ilaç taşıyıcı sistemle lokal olarak kontrollü salınan epidermal büyüme faktörü'nün (EGF) normal ve steroidle bozulmuş yara iyileşmesine etkileri araştırıldı. Bu amaçla EGF 'li mikrokürecikler içeren jelatin sünger, kontrollerinde yalın sünger kullanıldı. Deksametazon sodyum 21 fosfat, kontrollerine de %0.9 NaCl im olarak yapıldı. Denekler 60 adet 6 aylık, 180-210g ağırlığında dişi Sprague-Dawley sıçanlardı. Ketamin anestezisi, traşlama ve steril örtülemenin ardından peritoneal refleksiyonun 3 cm proksimalinden 1 cm'lik kolon rezeksiyonu sonrası 7/0 polipropilen ile anastomoz yapıldı. Anastomozlann üzerine iki adet 6/0 krome katgütle yalın ya da EGF yüklü jelatin sünger tutturuldu. Deney grupları; steroidsiz anastomoz(K), jelatin sünger ve anastomoz(KJ),EGF yüklü jelatin sünger ve anastomoz(KE), steroidli anastomoz(S), steroidli jelatin sünger ve anastomoz(SJ), ile steroidli EGF yüklü jelatin sünger ve anatomoz(SE) olarak belirlendi. Ameliyat sonrası 7.günde denekler yüksek doz pentotal ile öldürüldüler. Çalışmada patlama basıncı ve yeri, hidroksiprolin düzeyi belirlendi, histopatolojik olarak incelendi. Patlama basıncı ve hidroksiprolin düzeyinin steroid uygulanan gruplarda(S,SJ) belirgin olarak düştüğü (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY: Leakage of anastomosis is a severe complication especially in unpaired large bowel wound healing. The purpose of this study is to understand the effects of locally administered EGF in normal and steroid-inhibited wound healing in rat model. Study groups were colonic anastomosis (C) and plus pure gelatine sponge(CG), steroid +gelatine sponge (SG), steroid (S), EGF loaded gelatine sponge plus steroid (SE) and control(CE) groups. Bursting pressure, and hydroxy-proline were measured, bursting sites were recorded and collagen deposits and inflammation were determined histopathologically. Statical analysis was done by Kruskal-Wallis one way ANOVA and Multiple Comparison Tests (P< 0.05.) Bursting pressure (mmHg) was 180.20+8.7 in C, 177.44+7.27 in CG, highest in CE (219+ 12.29*), lowest in S and SG(14.14± 2.58 and 18.62±1.59 respectively), increased to 181.71+ 14.58 in SE. Hydoxyproline (p.g/mg tissue) was 4.52+0.20 in CE, 3.47+0.19 in C, 3.31+0.19 in CG, 3.01+0.18 in SE, 2.66+0.19 in SG and 2.59+0.21 in S groups by similar statistical results with bursting pressure. Bursting occured at the normal colon 70, 88.9, 80, 29,and 12% in C, CG, CE, SE, and SG groups respectively, but in S group the bursting occured at the site of anastomosis in all of the animals. Wound healing was impaired and collagen amount was significantly smaller in S and SG groups than the others including SE. EGF loaded microspheres in gelatine sponge provides continuous local but low dose EGF stimulation thus, increasing collagen and enhancing healing process even in steroid-inhibited colonic wounds. 35