Periodontal flep cerrahisi işleminin tükürük salgısındaki epidermal büyüme faktörü ve immünglobulin seviyelerine etkisi
The effects of periodontal flap surgery on the salivary levels of epidermal growth factor and immunoglobulins
  1. Tez No: 388524
  2. Yazar: YASİN TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLEND İNANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı; tükürük salgısında bulunan; yara iyileşme sürecinde etkin rol oynayan epidermal büyüme faktörü (EGF)'nün ve primer olarak kapatılan cerrahi kesi bölgesinin bakteriyel saldırılara karşı savunmasında görev alan immünglobulin A (IgA) ve immünglobulin M (IgM)'nin, flep operasyonu öncesi ve sonrasında erken yara iyileşmesi sürecindeki değişimlerinin incelenmesi ve periodontal flep operasyonunun, kronik periodontitisin tedavisindeki etkinliğinin klinik periodontal parametreler kullanılarak değerlendirilmesidir. Yaşları 19-55 (ortalama 35,43±9,86) arasında değişen kronik periodontitis teşhisi konulmuş 40 hasta bu çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara uygulanan başlangıç periodontal tedavisini takiben araştırma bölgesinde sondlanan cep derinliği ≥5mm olan bölgelere periodontal flep operasyonu uygulanmıştır. Plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), sondlamada kanama (SK), sondlanan cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman seviyesini (KAS) içeren klinik periodontal parametreler flep operasyonu öncesinde ve operasyon sonrası 1. ayda değerlendirilmiştir. Hastalardan, 1.5 ml uyarılmamış tüm (total) tükürük örnekleri flep operasyonundan hemen önce, dikiş işleminden yarım saat sonra, 1, 3, 7 ve 21 günlerde toplanmıştır. Tükürük salgısındaki EGF, IgA ve IgM seviyeleri enzime bağlı immünbağlayıcı sandwich tekniği (ELISA) ile belirlenmiştir. Her bir parametre için elde edilen veriler altı farklı zaman noktasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Periodontal flep operasyonu sonrası 1.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the effects of periodontal flap surgery on the salivary concentrations of epidermal growth factor (EGF), immunoglobulin M (IgM), and immunoglobulin A (IgA) during early wound healing in humans. Change of periodontal parameters prior and following surgical procedures was also evalauated through periodontal index measurements. 40 patients between ages 19-55 (Mean 35.43±9.86) diagnosed with cronic periodontitis were included in the study. Following phase I therapy, the patients were evaluated 4 weeks upon the completion of the treatments and the periodontal sites with probing depths greater than 5 mm were selected for flap surgery. Following indices were recorded immedately before surgery and 1 month after the procedure: Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), Bleeding on Porbing (BoP), Probing Depth (PD), and Clinical Attachment Level (CAL). 1.5 ml of unstimulated whole saliva samples were collected from the patients immediately before flap surgery and and at 30 minutes, 1. Day, 3. Day, 7. Day and 21. Day after the completion of the wound suturing. EGF, IgA, and IgM levels in saliva were determined by Enzyme-linked Immunosorbent (ELISA). Data from 6 different points were statistically analyzed, comparison being made for every independent variable.