Doku mühendisliği civciv embriyo hücre kültürü ve barsak yamanabilirliği
Tissue engineering and chick embryonic cell cultures: Possibility of intestinal patching
  1. Tez No: 107641
  2. Yazar: MEHMET EMİN BOLEKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL BARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
7.0ZET Doku mühendisliği civciv embriyo hücre kültürü ve barsak yamanabilirliği Çalışma, kısa barsak sendromundan korunulabilmesi amacıyla; iskemik nekroze alanların rezeksiyonu yerine doku mühendisliği yöntemi ile hücre kültürleri içeren sentetik poliüretan membranın defekte yamanması ve yeni mukozanın meydana gelip gelmediğini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla 19 günlük Ross civciv embriyosu ve bir aylık Ross piliçler denek olarak kullanılmıştır. 20 cm uzunluğunda, 2 mm çapındaki civciv embriyosu ince barsakları alınarak Evans yöntemiyle kültüre hazırlandı. İskelet olarak poliüretan membran kullanıldı. Petri kutularının içine 2,4 cm çaplı poliüretan membran yerleştirilip üzerinde dört gün primer hücre kültürü yapıldı. 4 gün sonra üzerinde kültür hücreleri içeren poliüretan membran alınıp Ross piliç ince barsağında oluşturulan 1,5 cm çapındaki defekte yamandı. Civciv embriyosu barsak hücre kültürleri içeren poliüretan membranların piliç barsağına yamanmasından 1, 10. 20, ve 60 gün sonra yamalı segmentler çıkarılıp HE, Musikarmen ile boyandığında ameliyat sonrası 1. günde poliüretan yamanın intakt olduğu ve barsak içi materyal ile kaplandığı, 10. ve 20 günlerde poliüretan mebran üzerinin tek sıralı yeni mukoza hücreleri ve 60. günde yamanın makroskobik olarak farkedilemediği defektin tamamen çok katlı mukoza ile örtülü olduğu görülmüştür. Bu çalışmada barsakta lokalize nekroze alanların üzerinde civciv embriyo kültür hücreleri bulunan poliüretan membranla yamanmasının olanaklı olduğu saptanmıştır. 32
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Tissue Engineering And Chick Embryonic Cell Cultures; Possibility Of intestinal Patching. With the aim of preventing short bowel syndrome, and to investigate the possibility of creating a neomucosa by patching the intestines with a synthetic polyurethane membrane containing cell cultures created by tissue engineering instead of resecting ischemic necrotic intestinal areas, an experimental research was held. Ross chicken embryos of 19 days were used as cell donors and one month old Ross chickens were used for the patching procedure. Cell cultures were prepared by Evans method, and polyurethane membranes were used as scaffold. After a four days period of cell culturing, the membranes containing embryonic intestinal cells were patched on the 1.5cm diameter intestinal defects. The patched intestinal segments 2cm. normal on both proximal and distal sides were resected on the 1,10, 20 and 60th postoperative days and investigated both macroscopically and microscopically with HE and Musicarmen. The membranes were intact on the first postoperative day and covered by intestinal secretions. There was a single layer mucosa on the surface of the patch on the 10th and 20th postoperative days. The membrane was observed to be coverede by a multilayer mucosa on the postoperativ 60th day and it was impossible to notice the patch. It was concluded that; tissue engineering models could be available for not to jeopardize the ischemic bowel. 33