Diyabet oluşturulmuş ratlarda böbrek antioksidan savunma sistemi ve E vitamininin etkileri
Renal antioxidan defence system and effects of vitamin E in diabetic rats
  1. Tez No: 107662
  2. Yazar: ASLIHAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN CANBOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışmada diyabetik ratların böbrek dokularında olası bir oksidan stresin varlığını saptamak ve buna, bir antioksidan olan E vitamininin etkilerini incelemeyi amaçladık. Bu amaçla, çalışma grubuna ortalama ağırlıkları 250 - 300 gr olan 40 adet rat alındı. Bunlardan 27 tanesine bir gece aç bırakıldıktan sonra diyabet oluşturulmak üzere intraperitoneal 55 mg/kg streptozotosin (STZ) verildi. STZ enjeksiyonundan 48 saat sonra ratların kuyruklarından alınan kanlarda glukoz düzeylerine bakıldı. Normal kan glukoz düzeyi 90 - 110 mg/dl olarak alındı. Kan glukoz düzeyleri 250 mg/dPnin üzerinde olanlar diyabetik kabul edildi. STZ enjeksiyonundan 48 saat sonra E vitamini tedavisine başlandı. E vitamini ratlara 268mg/kg/gün şeklinde gavajla intra oral yoldan 10 hafta süreyle verildi. Çalışmada E vitamini tipi olarak D-L alfa tokoferilasetat kullanıldı. 10 hafta bitiminde ratlara %35 üretan anestezisi verildi. Göğüs kafesi açıldı. Kan analizleri için sağ ventrikülden numune alındı. Daha sonra böbrekleri alınıp derin-dondurucuya konuldu. Tüm numuneler homojenize edildikten sonra homojenatlarda protein değerleri, SOD(Süperoksit dismutaz), GSH- Px(Glutatyon peroksidaz) ve CAT(Katalaz) aktiviteleriyle lipit peroksidasyon ürünü olan MDA (Malondialdehit) düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We aimed to detect the presence of an oxidative stress and the effect of vitamin E,an antioxidant, in renal tissues of diabetic rats. 40 rats that weighing an average of 250 - 300 gr are included in this study for this reason. Intraperitoneal STZ(55mg/kg) was administered followig a night fast to 27 rats. 48 hours after STZ injection, blood glucose levels were measured. Normal blood glucose level was determined to be 90 - 100 mg/dl whereas rats with a blood glucose level above 250 mg/dl were accepted to be diabetic. Oral vitamin E iheraphy was given 48 hours later. Vitamin E was administered 268 mg/kg/day intraorally via gavage during 10 wcaks. We used D-L alpha tocophcryl acetate form of vitamin E. At the end of this period, %35 urethane anestesia was given.Thoracal cavity was surgically opened. Blood sample was drawn from the right ventricule for analysis. Later on the kidneys were excised nad frozened. Following homojenization of samples, protein, SOD, GSH-Px, CAT and a lipid peroxidation product,malondialdehite (MDA), levels were measured. MDA levels in diabetic groups were found to be significantly elevated compared to control group.