Isırgan otu (Urtica Dioica L.) yaprağı ile beslenen dişi sıçanlarda, akut karbon tetraklorür uygulamasının plazma ve karaciğer lipid peroksidasyonu ile glutatyon seviyeleri üzerine etkisi
The Effects of acute carbon tetrachloride treatment on plasma, on liver lipid peroxidation and on glutathione levels in female rats fed with the leaves of Urtica Dioica L.
  1. Tez No: 107669
  2. Yazar: RUHSAR ÖZMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada ısırgan otu yaprağının, sıçanlarda karbon tetraklorûrün (1 ml/kg, Lp.) uyardığı lipid peroksidasyomı üzerindeki inhibe edici etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 200-220 g ağırlığında 32 adet Wistar Albino türü dişi sıçan kullanıldı. Ve deney başlangıcında kontrol grubu (grup 1), kontrol+karbon tetraklorür grubu (grup 2), ısırgan otu grubu (grup 3) ve ısırgan otu+karbon tetraklorür grubu (grup 4) olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Isırgan otu grubu (grup 3) ile ısırgan otu+karbon tetraklorür grubu (grup 4) 2 ay müddetince, % 15 oranında kuru ısırgan otu yaprağı karıştırılmış yem ile beslendiler. Kontrol (grup 1) ve kontrol+karbon tetraklorür grubundakiler (grup 2) ise diyet olarak bazal yem aldılar. Beslenme sürelerinin bitiminde, 16-18 saat aç bırakılan sıçanlardan kontrol grubu ile ısırgan otu grubuna zeytinyağı, diğer gruptaki sıçanlara ise karbon tetraklorür (1 ml/kg) intraperitonal olarak uygulandı. 2 saat sonra öldürülen sıçanların kalplerinden alınan kan örneklerinde plazma ALT ve AST enzim aktiviteleri ve diğer biyokimyasal parametreler otoanalizör ile, plazma ve karaciğer lipid peroksit seviyeleri TBA (tiyobarbiturik asit) testi ile, karaciğer glutatyon düzeyleri ise Ellman metodu ile Ölçüldü. Sonuçlara göre ;. Karbon tetraklorür uygulamasından sonra, 2.grup sıçanlarda plazma ALT, AST enzim aktiviteleri ve lipid peroksit değerleri yükselmiştir. Bu yükselme karbon tetraklorûrün neden olduğu karaciğer hasarının plazmaya yansıdığım göstermektedir.. Karbon tetraklorür uygulamasından sonra 2.grup sıçanlarda karaciğer lipid peroksit ve glutatyon seviyeleri de artmıştır. Bu da karbon tetraklorûrün karaciğer hasarı yapıcı etkisini lipid peroksidasyon yolu ile gerçekleştirdiğini, bunun yamsıra glutatyon seviyesindeki yükselmenin de bu maddenin detoksifîkasyondaki öneminden kaynaklandığım düşündürmektedir.. Isırgan otu ile iki ay beslenen 4.grup sıçanlarda karbon tetraklorür uygulamasından sonra kontrol grubu sıçanlarına oranla plazma ALT ve AST enzim aktiviteleri ile karaciğer lipid peroksit ve glutatyon değerlerinde anlamlı azalmalar bulunmuştur. Bu bulgu; ısırgan otunun, lipid peroksidasyonu üzerinde inhibe edici bir etkisi olduğunu düşündürmektedir.. Karbon tetraklorür uygulanan ısırgan otu grubu sıçanlarında (4.grup) bulunan plazma lipid peroksit seviyeleri ile karbon tetraklorür uygulanan kontrol grubu (2.grup) sıçanlarının plazma lipid peroksit seviyeleri arasında istatistiksel anlamda bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç, ısırgan otunun karaciğerdeki lipid peroksidasyonunu inhibe edici etkisinin, bu çalışma şartlarında plazmaya yansımadığım düşündürmektedir.. Isırgan otu sıçanlarının (3.grup) plazmalarında ölçülen glukoz, kolesterol ve ürik asit değerlerinde, kontrol grubuna kıyasla anlamlı azalmalar görülmüştür. Diğer taraftan plazma lipid peroksit ve albumin seviyelerinde azalma; üre, kreatinin ve kalsiyum seviyelerinde ise artma gözlemlenmesine rağmen, bu bulgular istatistiksel bir anlam oluşturmamaktadır. Ayrıca ısırgan otunun karaciğer lipid peroksit seviyelerinde artma, glutatyon seviyelerinde azalmaya neden olduğu ve bu sonuçların istatistiksel bir anlam taşımadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Acute Carbon Tetrachloride Treatment on Plasma, on Liver Lipid Peroxidation and on Glutathione Levels in Female Rats Fed With The Leaves of Urtica Dioica L. In this study, the inhibitory effects of stinging nettle on lipid peroxidation stimulated by carbon tetrachloride (1 ml/kg, i.p.) in rats were investigated. For this purpose, 32 Wistar Albino female rats each 200-220 g in weight were used. At the beginning of our experiments, 4 groups were formed and named as: control group (group 1), control+carbon tetrachloride group (group 2), stinging nettle group (group 3) and stinging netüe+carbon tetrachloride group (group 4). Group 3 and group 4 both fed with the food mixed with 15 % of dry stinging nettle leaves for two months. Group 1 and group 2 fed with standard diet. At the end of the feeding sessions, the rats were left unfed for 16-18 hours. Afterwards, the rats in control and stinging nettle groups were given olive oil, and other rats in other two groups were given carbon tetrachloride (1 ml/kg) intraperitoneally. Plasma ALT, AST enzyme activities and other biochemical parameters were measured with autoanalyser in the blood examples taken directly from the hearts of the rats that were killed after 2 hours after the treatment. Plasma and liver lipid peroxide levels were measured with TBA test; and liver glutathione levels were measured with Ellman method. According to the observations;. Activities of plasma ALT, AST enzymes and lipid peroxide levels were increased in 2nd group of rats after carbon tetrachloride treatment. This increase shows that liver damage caused by carbon tetrachloride has an effect on plasma,. Liver lipid peroxide and glutathione levels were also increased in 2nd group of rats after carbon tetrachloride treatment. These results suggest that carbon tetrachloride causes liver damage through lipid peroxidation; and also the increase in glutathione levels seems to be important in the detoxification proccess.. There was a decrease in plasma ALT, AST enzyme activities, liver lipid peroxide and glutathione levels after carbon tetrachloride treatment in 4th group rats fed with stinging nettle for two months, compared to controls. These results suggest that stinging nettle has an inhibitory effect on lipid peroxidatioa. There was no difference in statistical terms between plasma lipid peroxide levels of group 4 and group 2. These results imply that inhibitory effect of stinging nettle on liver lipid peroxide is not reflected on plasma in these experimental conditions.. There were meaningful decreases in glucose, cholesterol and uric acid levels in group 3 rats compared to control group rats. On the other hand, although a decrease in plasma lipid peroxide and albumin levels and an increase in urea, creatinine and calcium levels were observed, these findings are not statistically important It was also observed that stinging nettle caused an increase in lipid peroxide levels and a decrease in glutathione levels; but these results also are not statistically important.