An Investigation of teachers questioning strategies in teaching reading comprehension
Okuma parçalarını öğretirken öğretim elemanlarının kullandıkları soru sorma stratejilerinin araştırılması
- Tez No: 27011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
OKUMA PARÇALARINI üSRETİRKEN Ü5RETÎM ELEMANLARININ KULLANDIKLARI SORU SGRHA STRATEJİLERİNİN ARATTIRILMASI ADALI, Abdülrezzak Yüksek Lisana Tezi, Incıliz Dili Eçıtımi Tez Yöneticisi: Daç. Dr. Yener Gülmez Suaat, 1993, 58 Sayfa Bu çalışmanın amacı öğretim elemanlarının oku-a parçalarını üçretirken kullanmış oldukları saru sorma stratejilerini a>-sst ı rmakt ı r. Çalışmanın ceneKleri uç deCisık üniversitede ( Gszıar.ten üniversitesi, Çu^urcva üniversitesi vs ürta Doç u Teknik üniversitesi J gc^ev yapmakta alan 1OO dÇretı.tn elemanınaan aluşçnuşt jf. dgretim elemanlarının belirli soru sorma statejiîe^in ı ne kadar sıklıkta r u I iane ı k lar in \ saptarns'K için nev"eı-l- alan veriler bir dgretıTçn anketi aracıiıCı ile tneIsnmıştı r. I. Bölümde okuma anlama ve akumaGaki soru ve saru sarma bıçımleriyle ilgili çene! dır giriş yapılmıştır, II, rc-Iümae au alanaa aana ence yapılmış cl^n araştırmalara ce° in ı Itrışt i r. III. Bölümde veri toplam^ metaau ve veri toplamakta kul lan ı lan araçla ilci I ı bilgi verilmiştir. IV. Bdlümde öğretim e Isıran l ar inin stratejilerle ilci l i anket sorular ına vermiş olduklar. ranıtlar değerlendirilip, denerleri yüzde nl5ra>; Ki Kare -testi sanuşlarırla birlikte verilmiştir. Yüzae tablalarının yorumları uygunluk açısından tanlaiarın nemen altında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
' ABSTRACT AN INVEST I BAT I ON OF TEACHER'S QUEST I ON INS STRATEGIES IN TEACHING READ INS COMPREHENSION ADALI, Abdul rezzak M.A. in English Language Teaching Supervisors Assoc. Prof. Dr. Yener Gülmez February, 1993, 58 pages This study is an attempt to investigate whether instructors use some certain questioning strategies while they teach reading comprehension passages. The subjects of the study were lOO instructors of three different universities: The University of Gaziantep, The University of Çukurova and Middle East Technical University. Descriptive data on the frequency of the use of teacher's questioning strategies were gathered by means of a questionnaire designed for the instructors. The instructors were asked to rate the frequency of their own use of particular questioning strategies in teaching reading comprehension. In Chapter I, there is a general introduction to reading comprehension and questioning in reading, Chapter II deals with the research history and the related studies in this field. Chapter III deals with the method of data collection and the measuring tool. In Chapter IV, the percentage of the instructors' choices in the questionnaire items of the related strategies is given together with the Chi Square test values. The interpretation of the choices of the instructors of the three different universities is given just below the percentage tables for convenience Science Code: ELT 599 3.11