NAD(P)H: Kinon oksidoredüktaz 1 genetik polimorfizmi ile akciğer kanseri arasındaki ilişkinin incelenmesi
NAD(P)H: Quinone oxidoreductase 1 genetic polymorphism and association with lung cancer
- Tez No: 107670
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET NAD(P)H: KİNON OKSİDOREDÜKTAZ 1 GENETİK POLİMORFİZMİ İLE AKCİĞER KANSERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Çoğu kanser genetik ve çevrenin etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Kanseri kimyasal olarak indükleyen bireysel yatkınlıklar, ksenobiotiklerin detoksifikasyon ve aktivasyon undaki genetik farklılıklar ile kısmen açıklanabilir. Politmorfik bir enzim olan NAD(P)H: kinon oksidoredüktaz 1 (NQ01) substrata bağlı olarak ya detoksifikasyon enzimi yada aktivasyon enzimi olarak rol oynamaktadır. Ayrıca bu enzim sigara dumanındaki prokarsinojenik maddeleride bioaktive edebilmektedir. Yapılan geniş epidemiolojik çalışmalar sigara dumanını akciğer kanserinin major bir nedeni olduğunu ortaya koymaktadır. Yine birkaç çalışmada NQ01 genetik polimorfizmi ile akciğer kanseri arasında bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Bu nedenle NQ01'nın akciğer kanserine yatkınlığın belirlenmesi için aday bir gen olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada, NQ01 genindeki genetik farklılık ve akciğer kanserine yatkınlık arasındaki ilişkiyi araştırıldı. 166 sağlıklı bireyde ve 94 akciğer kanserli bireyde NQ01 ailelerinin dağılımı belirlendi. Polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak NQ01 genindeki mutasyon bu analiz edildi. PCR' ı takiben restriksiyon enzimi ile kesim yapıldı. wt/wt ve MT/MT genotiplerinin dağılımı sırasıyla, kontrol grubunda %56.63, %4.82 olarak, akciğer kanserli hastalar grubunda %62.77, %3.19 olarak ve enzimatik aktivitediki azalma ile ilişkisi bulununan NQ01*2 allelinin frekansı akciğer kanserli hastalarda ve kontrol grubunda 0.202, 0.241 olarak saptandı. Bu bulguların Caucasion toplumlarındaki diğer bulgularla benzerlik gösterdiği belirlendi. Kontrol ve hasta grupları arasında sayısal değerler açısından ufak bir bir farklılık gözlenmekle birlikte bu fark istatiksel açıdan belirgin değildir (OR: 0.755, %95 Güvenlik Aralığı 0.461-1.301). Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ileride ilgili gendeki polimorfizmler, kanser araştırmaları ve farmakogenetik konularında çalışma yapacak araştırmacılara ışık tutacaktır. 61
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY NAD(P)H: QUINONE OXIDOREDUCTASE 1 GENETIC POLYMORPHSIM AND ITS ASSSOCIATİON TO LUNG CANCER Most cancer results from the interaction of genetics and environment. Individual susceptibility to chemically induced cancer may be explained partly by genetic differences in the activation and detoxification of xenobiotics. NAD(P)H:quinone oxidoreductase 1 (NQ01), a polymorphic enzyme, may act as either a detoxification or activation enzyme, depending on substrate. However, NQ01 can also bioactivate procarcinogenic compounds in tobacco smoke Extensive epidemiological data clearly establish cigarette smoking as the major cause of lung cancer. Several studies demonstrate the association between genetic polymorphism of NQ01 and lung cancer risk as well as that NQ01 is the candidate gene for susceptibility to lung cancer. In this study, we investigated associations between genetic variability in NQ01 and susceptibilty to lung cancer. The distribution of NQ01 alleles were determined in 166 healthy individuals and 94 patients with lung cancer. NQ01 polymorphism was studied using polymerase chain reaction (PCR)-based method, followed by digestion with restriction enzyme, was used to analyze the mutation in the NQ01 gene. The distribution of wt/wt and MT/MT genotypes were determined as 56.63%, 4.82% in the healthy control group, as 62.77%, 3.19% in lung cancer patients and the frequencies of NQ01*2 allele which is associated with a reduced enzymatic activity in patients with lung cancer and control group was 0.202, 0.241, respectively. These findings are consistent with the findings in Caucasian population. Although it seems that there is a difference between control group and cases, it is not statistically significant (OR 0.755, 95% CI 0.461-1.301). Our results will be important to examine further as investigators continue to study pharmacogenetics and interaction of these enzymes with enviromental exposures and the putative role in cancer susceptibility. 62