Koroner kalp hastalarında plazma total ve serbest TFPI, TPA, PAI-1, LP(a) ve oLAB parametreleri arasındaki ilişkinin tıkalı damar sayısı yönünden incelenmesi
The Correlation between the plasma total TFP1 and free TFP1, TPA, PAI-1, LP (a) and oLAB levels in coronary heart disease that angiographically examined
- Tez No: 107671
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığı halen dünyadaki ölüm sebeplerinin başlıca nedenlerinden birisidir Ateroskleroz patogenezinde plazma lipoprotein! eri, damar duvarı ve kan hücreleri arasında oluşan çeşitli etkileşimler yer alır Endotelyal hücrelerin koagulasyon ve fibrinolitik sistem proteinlerinin hemostatik işlevlerde yer aldıkları bilinmektedir. Sözkonusu koroner arter hastalarında hemostatik sistem ve fibrinolitik sistem defektif çalışmaktadır. Biz bu çalışmamızda, plazma serbest ve total TFPI, TP A, PAI-1, Lp(a), MDA ve oLAB (oLDL otoantikoru) düzeylerinin koroner aterosklerozlu hastalarda tı kalı damar sayısı ile bir korelasyonunun olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Koroner kalp hastalan anjiyo sonuçlarına göre bir daman tıkalı, iki daman tıkalı,üç daman tıkalı ve normal damar olmak üzere dört gruba aynldı.Bir damarı tıkalı 36, iki daman tıkalı 29, üç daman tıkalı 34, kntik düzeyde darlığı olmayan, normal anjiyolu 37 kişi ve 34 sağlıklı kontrol grubu kullanildı Toplam 170 kişi çalışmamızda incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays one of the main causes of death in the world is coronary artery disease Atherosclerosis pathogenesis involves multiple complex interactions among cells of the arterial wall, blood cells and plasma lipoproteins Endothelial cells, proteins of the coagulation and fibrinolytic system are known to contribute to the hemostatic processes In the mentioned patients hemostatic and fibrinolytic system work in defective mode. In our study we attemp to evaluate a correlation beetween plasma total and free TFPI (Tissue factor pathway inhibitor), TPA (Tissue plasminogen inhibitor), PAI-1 (Plasminogen activator inhibitor- 1), Lp(a)(Lipoprotein a), MDA (Malondialdehit), oLAB (Okside LDL autoantibody) levels of the atherosclerotic coronary heart disease patients and the number of involved vessels The patient group was divided into four subgroups with no, single, double and triple vessel disease according to their angiography results. The patient group consisted of 37 subjects with no vessel disease,36 subjects with single vessel disease, 29 subjects with double vessel disease and 34 subjects with triple vessel disease. Then the healthy control group consists of 34 subjects.