Romatoid artrit ve osteoartritte oksidatif hasarın göstergesi olarak sinoviyal sıvıda ve plazmada nitrotirozin, nitrit, nitrat ölçümünün önemi
The Importance of evaluating the nitrotyrosine, nitrite, nitrate levels in synovial fluid and in plasma as an indicator of oxidative damage in rheumatoid arthritis and osteoarthritis
- Tez No: 107676
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİNE KÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
VI.ÖZET Osteoartrit terimi sinoviyal eklemlerin yavaş yavaş ilerleyen, genelde yaşamın geç dönemlerinde görülen, subkondral kemiğin kalınlaşması, osteofit ve eklem deformitesi ile klinik olarak tekrarlayan ağrı dönemleri, şişlikle beraber sinovit, sertlik ve ilerleyici hareket sınırlanması, radyolojik olarak eklem aralığının daralması ile karakterize durumlar için kullanılır. RA ise genç ve orta yaşlı erişkinlerin kronik inflamatuvar sistemik bir hastalığı olup sinoviyal membranlar, periartiküler yapılar, iskelet kasları ve perinöral kılıflarda destrüktif ve proliferatif değişikliklerle karakterizedir. Sonuçta eklemler bozularak ankiloze ve deforme olur. Serbest radikaller, bir veya daha fazla paylaşılmamış elektron içeren, reaktif, kısa ömürlü moleküllerdir. Serbest radikallerin çeşitli hastalıkların oluşumunda ve özellikle inflamatuvar durumlarda rol oynadıkları bilinmektedir. Bu hastalıklar arasında RA ve OA' da vardır. Serbest radikallerden biri olan NO'nun bu hastalıkların patolojisinde rol oynadığı düşünülmektedir. Bizim bu tez çalışmasındaki amacımız RA ve OA' deki NO ve NO hasarının bir göstergesi olarak 3-nitrotirozin oluşumunun ölçülmesiyle eklemlerdeki hasar oluşum mekanizmasını anlamak ve incelenen artrit türleri arasındaki farkı göstermekti. İstatistiksel sonuçların ışığı altında, RA'li ve OA'li hasta gruplarının plazma ve sinoviyal sıvılarında oksidatif hasarın göstergesi olarak kabul edilen nitrit-nitrat ve 3- nitrotirozin seviyelerinin kontrol grubuyla kıyaslandığında OATı hastalarda hafif, RA'li hastalarda ise anlamlı derecede yükseldiğini söyleyebiliriz. Bu çalışmanın artrit ve inflamasyonla ilgili NO çalışmalarına olumlu yönde katkı sağlayacağına, hastalığın epidemiyolojisinde ve patogenezinde yeni yaklaşımların ortaya konmasında farklı bir bakış açısı getireceği kanısındayız. 62
Özet (Çeviri)
VH.SUMMARY AND ABSTRACT The term osteoarthritis (OA) is generally used for the cases characterized as the insidious progress becoming apparent generally towards later ages of life, the thickening of the subchondral bone, restriction of movement during terms of pain, clinically repeating with osteophyte and joint deformity, synovitis with swelling, morning stiffness and radiologically narrowing of joint space. Rheumatoid arthritis (RA), on the other hand, is a chronic inflammatory systemic disease of young and middle-aged adults, and characterized with destructive and proliferative alterations in synovial membranes, periarticular structures, skeletal muscles and perineural sheaths. As a result, joints become impaired, getting ankylosed and deformed. Free radicals are reactive, ephemeral molecules which contain an unpaired electron. They are known to play an important role in the progression of various diseases and in especially inflammatory cases. Among these diseases are RA and OA. NO, which is a free radical, is thought to play an important role in the pathogenesis of these diseases. The aim in the present study is to understand the mechanism of damage formation by measuring the formation of 3-nitrotyrosine as a marker of NO and NO damage in RA and OA and to demonstrate the difference between the two types of arthritis. Under the light of statistical data, it can be said that nitrite-nitrate and nitrotyrosine levels that are accepted as a marker of the oxidative damage in the plasma and synovial fluids of the patient groups with RA and OA, rise up slightly in the patients with OA and significantly in the patients with RA when compared with the control group. It is believed that this study will contribute positively to NO studies in arthritis and inflammation and that it will bring a different insight into the formation of new approaches in the epidemiology and pathogenesis of arthritis. 63