Kas iskelet sistemi kökenli kronik hastalıklardan fibromiyalji, romatoid artrit, generalize osteoartrit ve nöropatik ağrıda hastalık algısının önemi
The importance of illness perception in fibromyalgia, rheumatoid arthritis, osteoarthritis and neuropathic pain
  1. Tez No: 522131
  2. Yazar: SELİN CİLLİ HAYIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KOTEVOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hastalık algıları ya da bilişsel temsiller, bireyin hastalığa karşı duygusal yanıtını, tedaviye uyumunu ve başa çıkma davranışlarını doğrudan etkiler. Farklı ağrı paternine sahip hastalıklardan fibromiyalji, romatoid artrit, osteoartrit ve nöropatik ağrıda, hastalık algısının etkisi önem taşımaktadır. Bu gözlemsel çalışmanın amacı fibromiyalji, romatoid artrit, generalize osteoartrit veya nöropatik ağrı tanısı olan hastalarda hastalık algısının önemini araştırmak, farklı ağrı mekanizmalarının hastalık algısına etkisini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çalışma Mayıs 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı kliniğinde yapıldı. Bu gözlemsel çalışmaya 30 Romatoid artrit, 31 Osteoartrit, 30 Fibromiyalji, 22 Polinöropati hastası alındı. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum, çalışma durumu, gelir düzeyi), ek hastalıkların varlığı, hastalık süresi, sigara öyküleri, VAS skoru, Beck depresyon ölçeği, SF-36, hastalık algısı ölçeği kaydedildi. Hastalık algısı ölçeği hastalıklar arasında karşılaştırıldı. Belirtilen hastalıklarda hastalık algısının Beck depresyon ölçeği, VAS skoru ve SF-36 ile olan ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Illness perception or cognitive representations directly affect the emotional response, the treatment adherence and struggling with disease of the individuals. The effect of illness perception has importance in diseases including fibromyalgia, rheumatoid arthritis, osteoarthritis and neuropathic pain possessing difference pattern of pain. The aim of this observational study is to investigate the importance of illness perception and the effect of different pain mechanisms on illness perception in patients diagnosed with fibromyalgia, rheumatoid arthritis, osteoarthritis and neuropathic pain. Material and method: This study was implemented between May 2017 – February 2018 in department of physical medicine and rehabilitation of Maltepe University Faculty of Medicine Training and Research Hospital. 30 patients with rheumatoid arthritis, 31 with osteoarthritis, 30 with fibromyalgia and 22 with neuropathic pain were enrolled in this observational study. The patients' demographic characteristics (age, gender, educational status, marital status, employment status, level of income), comorbidities, duration of the disease, smoking status, VAS score, Beck depression inventory, SF-36 and illness perception questionnaire were recorded. Illness perception was compared among the aforementioned diseases and relation between Beck depression inventory, VAS score, SF-36 and illness perception was also evaluated. Results VAS score was significantly higher in patients with fibromyalgia and neuropathic pain in regard to the disease groups. (p=0.013). Beck depression inventory was notably higher in patients with neuropathic pain. (p=0.034). Emotional representation subgroup of illness perception was positively correlated with Beck depression inventory in patients with rheumatoid arthritis.