Peroksinitritin sperm ATPaz aktivitesi üzerine etkisi
Effect of peroxynitrit on sperm ATPase activity
  1. Tez No: 107678
  2. Yazar: GÜLŞEN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
42 ÖZET Bir üreme hücresi olan sperm seminifer tübüllerdeki Sertoli hücrelerinde spermatogenez ve spermiogenez süreçleri sonucunda oluşur. Spermatogoniadan başlayarak hareketli ve fertilizasyon yeteneği olan sperm oluşumu için gerekli siklus 72 günde tamamlanır. Spermatozoa baş ve kuyruk olmak üzere iki majör kısımdan oluşur. Sperm başı, yoğun kromatin içeren nükleusa, akrozomal ve postakrozomal bölgelere sa hiptir. Sperm kuyruğu, boyun, orta parça, esas parça ve son parçadan oluşur. Bo yun kısmındaki akzonemi çevreleyen yoğun dış fîbrillerin etrafında mitokondriler bulunur. Sperm mitokondrisi hücrenin temel reaksiyonlarının enerji kaynağı olan ATP üretimi ve oksidatif metabolizma için gerekli enzimleri içerir. Akzonem ve fîbriller kuyruğun son kısmına kadar uzanır. Akzonem hücreye hareket esnekliği sağlarken, fîbriller hücrenin dikliğini sağlar. Spermatozoanın baş ve kuyruğunu tümüyle özel bir plazma membranı sarar. Bu membran iyonların ve diğer moleküllerin membranlar arası hareketini düzenler. Hayvanlarda yapılan bazı çalışmalarda sperm başını kaplayan plazma membranın, fertilizasyonun erken evrelerinde sperm oosit etkileşimine katılan bazı özel prote inleri içerdiği gösterilmiştir. Na,K-ATPaz tüm ökaryotlarda bulunur ve vücudun elektrolit dengesi için ö- nemli bir enzimdir, ot, Ş ve y olmak üzere üç alt birimden oluşur, a, |3 ve y'dan daha büyük alt birimlerdir, a'nın dört ve 0'nın üç izoformu vardır, oc-alt biriminin a4 izoformu sadece spermde bulunur ve motilitesi üzerinde etkilidir. Oksidatif stresin oluşmasına sebep olan ONOO, kendisini oluşturan NO' ve O2 'dan daha tahrip edicidir. Organizmada birçok makromolekülü etkiler ve fonk siyonlarının bozulmasına neden olur.43 Çalışmamızda insan spermleri 10“5 M ve 10”2 M ouabain çözeltisi ile inkübe edildi. Spermde bulunan Na,K-ATPaz enziminin
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Spermatozoa has two major parts: Head and flagellum. The head has nucleus with condensed chromatin, acrosomal and postacrosomal regions. The flagellum is composed of neck, midpiece, principle piece and end piece. The basic structure in the flagellum responsible for generation of movement is axoneme. The middle piece is a highly organized segment consisting of helically arranged mitochondria surrounding a set of outer dense fibers and the characteristic 9+2 microtubular structure of the sperm axoneme. Na,K-ATPase is an oligomer composed of two major polypeptides and a mi nor one, named a, P and y respectively. The catalytic unit, a has four isoforms, ctl, a2, a3 and a4. P-isoform has three different forms as pi, 02 and P3. a4-isoform is a newly discovered isoform being present only in testis. In 2000, it was sug gested that ct4 in rat testis is specific for mature sperm and has a critical role for sperm motility. Na,K-ATPase is sensitive to oxidative stress. ONOO which is an active and toxic substance, can be formed in vivo with the reaction of NO' and O2. It has been known that Na,K-ATPase is inhibited by ONOO“. In our study, human sperms were incubated with 10”5 M and 10“2 M ouabain solutions. 10”5 M ouabain is known to inhibit a4-isoform which is has high affinity for ouabain and 10~2 M ouabain is known to inhibit a4 and al -isoforms present in mature sperm. With both incubations, motility has been found inhibited at about three hours. This result shows as that a relationship exists between human sperm Na,K-ATPase activity and sperm motility as cited in the literature. ONOO was found to inhibit Na,K-ATPase significantly, which suggested that human sperm Na,K-ATPase is sensitive to oxidative stress caused by ONOO. The -SH content of plasma membrane was also found decreased with the effect of45 ONOO. However no correlation was measured between the decrease of Na,K- ATPase and the decrease of -SH content. Thus it can be suggested that the rela tionship observed between sperm immotility and Na,K-ATPase activity can be considered as a cause of infertility.