Peroksinitritin sıçan karaciğer glutaredoksin aktivitesi üzerine etkisi
The Effect of peroxynitrite on rat liver glutaredoxin activity
  1. Tez No: 88304
  2. Yazar: SİBEL BULGURCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA KOÇAK TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET NO' ve O2' 'den hızla oluşan ONOO, öncüllerinden daha aktif ve toksik potansiyeli oldukça fazla olan bir bileşiktir. Oksidatif stres sonucu ortaya çıkan ONOO, organizmada pek çok makromolekülü etkileyerek, fonksiyonların bozulmasına neden olur. Hücre içinde tiol grubu içeren bileşiklerin konsantrasyonunun yüksek olması, ONOO 'in tiollerle reaksiyona girmesine zemin oluşturmaktadır, ONOO 'in tiollerle etkileşimi sonrasında oluşan disülfit bileşikleri ve tül radikalleri protein yapısınm bozulmasına ardından da ciddi oksidatif hasara neden olurlar. Yapılan bir çok araştırma ile, ONOO 'in tiol taşıyan enzimlerin yapışım bozduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda yine bir tiol grubu taşıyan glutaredoksinin, tioltransferaz ve dehidroaskorbat redüktaz aktivitelerinin, ONOO 'ten ne derece etkilendiğini inceledik. Tioltransferaz aktivitesindeki azalma yüzdelerine baktığımızda; ONOO konsantrasyonları, kendi kontrolleri olan bozunmuş ONOO ile karşılaştırıldığında 200 uM ve 250 uM ONOO 'in aktivitede %30-40 bir azalmaya neden olduğu gözlendi. 5 mM ditiotreitol uygulanması ile bu azalmanın geri dönüşümlü olup olmadığı incelendiğinde ise, bu enzim aktivitesinde oluşan artışın anlamlı olmadığı saptandı. Dehidroaskorbat redüktaz aktivitesinin ise, ONOO 'le %100 inhibe olduğu ve ditiotreitol ile muamele sonucunda ise aktivitesinin anlamlı olarak geri döndüğü saptandı. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY ONOO is a more toxic and potentially toxic compound than its precursors, NO' and 02'. It can affect various macromolecules and cause disfunction. It can easily react with free thiols to produce disulfides and thiyl radicals. These species disrupt protein structure and cause severe oxidative injury. In our study the effect of ONOO on glutaredoxin, was investigated. Glutaredoxin, is an important enzyme that regulates thiol homeostasis in the cell. Thioltransferase activity of glutaredoxin was found decreased as ONOO concentration increased. 5 mM dithiotreitol treatment could not recover the activity. Total dehydroascorbate reductase activity of cytosol which belongs to glutaredoxin and another glutathione-dependent dehydroascorbate reductase, was also inhibited by ONOO and this inhibition was found reversible by dithiotreitol. 34