Peroksinitritin eritrosit metabolizması üzerine etkisi
Effects of peroksinitrite on erythrocyte metabolism
  1. Tez No: 99014
  2. Yazar: AYTUĞ ERTABAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
95 6.ÖZET Peroksinitrit, süper oksit ve Nitrik Oksit (NO) nun birleşmesi ile oluşan güçlü bir oksidandır. Çalışmamızda peroksinitritin eritrositler üzerine olan etkisini in vivo ve in vitro şartlarda olmak üzere 2 sistem halinde araştırdık. In vitro olarak 10 sağlıklı insan kanından elde edilen eritrositler ve eritrosit membranlan daha önce sentez edilen 100 umol peroksinitrit ile muamele edildi. In vivo olarak kobaylara 12x1 09 koloni oluşturacak ünite/kg dozda (İ.P.) E. coli susu uygulandı. 6 saat sonra hayvanlardan intrakardiak 10 cc kan alındı. Bu kanlardan yine eritrositler ve eritrosit membranlan izole edildi. Bu eritrositlerde peroksinitrit aracıhkh hasarın bir indikatörü olan 3-nitrotirozin (3-NT) ölçümü yapıldı. Hem in vivo hem de in vitro şartlarda anlamlı olarak 3-rritrotirozinin arttığı görüldü. (PO.0001). Yine eritrositlerde eritrosit metabolizmasında önemli olan glikoz-6- fosfat dehidrogenaz, membran Na-K-ATPaz ve bir antioksidan olan glutatyon peroksidaz aktiviteleri ölçüldü. Hem in vivo, hem de in vitro şartlarda glikoz-6- fosfat dehidrogenaz aktivitesinde anlamlı bir düşme görüldü (PO.0001). In vivo olarak glutatyon peroksidaz aktivitesi önemli bir artış gösterirken, in vitro olarak ise bu aktivitede anlamsız bir düşme gözlendi (PO.1-PO.002). Bu canlı organizmanın in vivo şartlarda antioksidan potansiyelinin yüksek oluşuna bağlandı. Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz aktivitesindeki anlamlı azalmalar ise peroksinitrit aracüıklı enzim inaktivasyonu ile ilişkili olduğu şeklinde yorumlandı. Membran Na-K-ATPaz aktivitesi in vivo ve in vitro şartlarda farklı sonuçlar verdi. In vivo şartlarda ATPaz aktivitesinde anlamlı bir düşme görülürken, in vitro olarak ise bu aktivite arttı (PO.0001-PO.055)96 ATPaz aktivitesindeki bu değişimlerden, peroksinitritin membranın protein yapısı üzerindeki direkt etkisi sorumlu tutuldu.
Özet (Çeviri)
97 7. İNGİLİZCE ÖZET Peroksinitrite, which is a very strong oxidating agent is produced by the union of Nitric Oxide (NO) and superoxide. In our study we studied the effect of peroksinitrite in vivo and in vitro conditions. In vitro, we get 10 healthy persons erythrocytes and unite them with peroksinitirte. In vivo, we gave enough amount E.Coli to produce 12xl09 colony unites at rats (LP). 6 hour later intracardiac we took 10-cc blood. From these bloods we extracted erythrocytes and erythrocyte membranes. From these erythrocytes we measured the peroksinitrite level, which is an indicator of 3-Nitrotyrosines (3-NT) injury. Both in vivo and in vitro conditions, 3-NT increased (pO.0001). We also measured the glucose-6- phosphate dehydrogenase, membrane Na-K-ATPase and glutatyon peroxidase levels. Both in vivo and in vitro condition glucose-6-phosphate dehydrogenase activities meaningfully decreased (pO.0001).