Menopoz tedavisinin bor elementi ile ilişkisi
Association of menopause treatment with boron element
- Tez No: 107691
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 675
Özet
7. ÖZET Menopoz Tedavisinin Bor Elementi lie İlişkisi Osteoporozun yaygın tedavisi hormon replasman tedavisi (HRT)'dir. HRT'ne rağmen bazı hastalarda semptomların gerilememesi, östrojene kontrendike hastalıklar nedeniyle alternatif tedaviler gündemdedir. Bor elementinin kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) metabolizmasına düzenlediği; kemik mineral izasyonunu ve bağ dokusu sentezini arttırdığı öne siırül'mektedir. Bu çalışmada; menopozda HRT'nin serum bor düzeylerine etkisi araştırıldı. Menopoz tanısı konan, daha önce tedavi almamış otuz bir hasta ile menopozda olmayan sağlıklı yirmi beş kadın çalışmaya atındı. HRT 'nden önce (TÖ) ve bir ay sonra (TS) menopoz hastalarından ve kontrol grubundan alınan serumlarda bor, osteokalsin (OK), paratiroid hormon (PTH), kalsitonin, östrojen, testosteron, hidroksiprolin, Ca, fosfor (P), Mg, bakır, çinko ve alkalen fosfataz; idrar örneklerinde İse bor, Ca, P, Mg, hidroksiprolin ölçüldü.56 Menopozlu kadınlarda düşük bulunan serum ve idrar bor seviyelerinin TS, kontrol grubu değerlerine ulaştığı belirlendi. Kontrol grubuna göre, nîenopoz grubunda serum kalsitonin, Mg, çinko seviyeleri düşük; PTH, ALP, P seviyeleri yüksek ve OK ile Ca seviyeleri normal iken ; TS serum kalsitonin, OK, Ca, P ve çinko seviyelerinin farklı olmadığı, PTH ve ALP seviyelerinin daha yüksek olduğu belirlendi. Menopoz grubunda idrar Ca, P, Mg seviyeleri normal, hidroksiprolin yüksek bulundu. İdrar parametrelerinin TS değişmediği gözlendi. Kontrol grubunda serum bor ve Mg değerleri arasında ayrıca aynı grubun idrar bor değerleri ile serum Ca ve idrar Mg değerleri arasında pozitif ilişki olduğu belirlendi. TS menopoz grubunda serum bor ile osteokalsin arasında negatif ilişki tespit edildi. Sonuç olarak, osteoporoz tedavisinde kullanılan HRT'nin, kemik ve mineral metabolizması üzerindeki etkilerinin bor elementi ile ilişkili olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Association of Menopause Treatment With Boron Element Common treatment of osteoporosis is hormone replacement therapy(HRT). In spite of HRT, because of the fact that symptoms didn't regress in same patients and diseases which are contra indicated to estrogen alternative treatments are considered. It is suggested that boron element regulates calcium (Ca) and magnesium (Mg) metabolism and increases bone mineralization and connective tissue synthesis. In this study, the effect of HRT on boron levels in menopause was searched. Thirty-one patients diagnosed to have menopause and who didn't receive treatment before and twenty-five healthy females who were not in menopause, were included in to study.58 Boron, osteocalcin (OK), parathyroid hormone (PTH), calcitonin, estrogen, testosterone, hydroxyprolin, Ca, phosphor (P), Mg, cupper, zinc and alkaline phosphata's were measured in sera taken from menopause patients and control group before HRT (TO) and one month later (TS) and boron, Ca, P, Mg and hydroxyprolin was measured in urine samples. It was detected that serum and urine boron levels,which were found to be at low levels, reached TS control group values. While compared to control group, serum calcitonin, Mg, Zn levels were low; PTH, ALP, P levels high and OK and Ca levels normal in menopause group, it was detected that TS serum calcitonin, OK, Ca, P and zinc levels were not different, and PTH and ALP levels were higher. In urine Ca, P, Mg, levels were found normal and hydroxyprolin high in menopause group; it was observed that urine parameters TS didn't change. It was detected that there was a positive correlation between serum and Mg values in control group and also between urine boron values of the same group and serum Ca and Mg values. Negative correlation was detected between serum boron and osteocalcin in TS menopause group. In conclusion, we can suggest that the effect of HRT, which is used in the treatment of osteoporos, on bone and mineral metabolism may be associated with boron element, too.