Miyokard infarktüsünde hücre hasarının ve akut faz proteinlerinin serum sialik asid artışındaki rolü
The Roles of cell damage and acute phase proteins in the elavation of serum sialic acid in myocardial infarction
  1. Tez No: 107735
  2. Yazar: GÜLSEVEN KILIÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA SÜER GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Miyokard infarktüslü hastalarda serum total sialik asid düzeylerinde bir artışın olduğu ve bu artıştan terminal pozisyonlarında sialik asid kalıntıları içeren akut faz proteinlerinin bir akut faz reaksiyonu sonucu karaciğerden artmış atılımların sorumlu olabileceği ileri sürülmüştür. Sialik asid hücre membramnda bulunan glikolipid ve glikoproteinlerin de yapısında yer aldığından miyokardial hücre hasan sonrası gözlenen sialik asid artışından gerek hücre içinden gerekse membran yüzeyinden dolaşıma sialik asidin salıverilmesi de sorumlu olabilir. Bu çalışmada miyokard infarktüsü sonrası gözlenen serum total sialik asid artışında hücre hasarının rolünün ve akut faz proteinlerindeki artışın rolünün birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Serum total sialik asid düzeyleri miyokard infarktüslü hastalarda 81.12±11.17 mg/dl, kontrol grubunda ise 53.02+8.85 mg/dl olarak bulunmuş olup, hasta grubunun total sialik asid düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksekti (pO.001).
Özet (Çeviri)
THE ROLES OF CELL DAMAGE AND ACUTE PHASE PROTEINS IN THE ELEVATION OF SERUM SIALIC ACID IN MYOCARDIAL INFARCTION SUMMARY It has been proposed that there is an elevation in serum total sialic acid levels in patients with myocardial infarction and an increased output of serum acute phase proteins by the liver due to some type of acute phase reaction may be responsible for this elevation. Since sialic acids are structural constituents of glycolipids and glycoproteins of cell membranes, elevated serum sialic acid levels might be due to either the shedding or secreting of sialic acid from the cell surface. The aim of the present study is to investigate the roles of myocardial cell damage and elevated serum acute phase proteins in the elevation of serum total sialic acid in patients with acute myocardial infarction. The mean serum total sialic acid levels were found to be 81.1 2±1 1.17 mg/dl in patient group and 53.02+8.85 mg/dl in control group.