Sıçanlarda egzersiz sonrası oksidatif hasar ve eritrosit membran değişikliklerinin hemoreolojik etkileri
The Hemorheological results of erythrocyte oxidative damage and membrane changes after exercise in rats
- Tez No: 107740
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDAL KIRKALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Sıçanlarda Egzersiz Sonrası Oksidatif Hasar ve Eritrosit Membran Değişikliklerinin Hemoreolojik Etkileri GİRİŞ: Aktif kasların enerji kullanımları ile oksijen gereksinimleri, kas aktivitesi arttığında aynı oranda artar. Moleküler oksijen kullanımı artışının yanısıra egzersiz sonrasında lökosit aktivite artışı ile karakterize inflamatuvar bir cevap meydana gelir. Sonuçta, hücre membranlannı ve hücresel diğer komponentleri tutan serbest oksijen radikalleri oluşur. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; antrenmansız yaşlı ve genç sıçanlarda (n=7), akut tüketici egzersiz sonrasından 48. saate kadar gelişen oksidatif hasan takip ederek eritrosit membran değişikliklerini izlemektir. MATERYAL ve METOT: Çalışmamızda lipid peroksidasyonu, protein oksidasyonu, eritrosit membran siyalik asit düzeyi oksidatif hasar göstergeleri olarak, eritrosit deformabilitesi, aggregasyonu ve endotel hücrelerine adezyonlan eritrosit membranı mekanik özelliklerinin değişim kriterleri olarak, plazma fîbrinojen ve fibronektin değerleri ise egzersiz sonrasında eritrosit aggregasyon ve adezyon özelliklerini dolaylı olarak etkileyebilen parametreler olarak değerlendirilmiştir. Deneylerde erkek Wistar albino sıçanlar 117 ± 12 g (insan karşılığı 20 yaş) ile 298 ± 19 g (insan karşılığı 35 yaş) 4 gruba ayrılmıştır. Parametreler kontrol, egzersizden hemen sonra, 24 saat sonra ve 48. saatte olmak üzere toplam 4 kez sıçan kuyruk veninden kan alınarak çalışılmıştır. SONUÇLAR: Gençlerde egzersiz sonrasında ve 24.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Hemorheological Results of Erythrocyte Oxidative Damage And Membrane Changes After Exercise in Rats During extensive muscle activity the energy consumption and oxygen requirement of active muscles are significantly increased. The consumption of molecular oxygen and inflammatory response after exercise is accompanied by leukocyte activation and free radical release. These radicals in turn attack cells and cellular components. The aim of this study was to investigate oxidative red blood cell damages (lipid peroxidation, protein oxidation, membrane sialic acid content), erythrocyte membrane mechanics (deformability, aggregation, adhesion) and plasma fibrinogen, fibronectin levels which may affect erythrocyte membrane mechanics, after exhaustive acute exrcise for 48 hours of untrained young and aged rats. Male Wistar albino rats 1 17 ± 12 g (20 years old as a human) and 298 ± 19 g (35 years old as a human) were divided into 4 groups (n=7). Blood samples of both young and aged rats were withdrawn before the exercise, immediately after the end of exercise as well as 24 h and 48 h after the exercise.