Farklı antrenman programlarının sıçanlarda oksidatif duruma etkisi
The effect of different training programs on oxidative status in rats
- Tez No: 911092
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsan vücudunda sürekli olarak serbest radikaller ve diğer reaktif oksijen türleri (ROT) oluşur. Antioksidan savunmalar, ROT' u tamamen temizlemek amacıyla yetersiz olduğunda, DNA, lipitler, proteinler ve diğer moleküllerde devam eden oksidatif hasar görülebilir. Farklı antrenman şiddetlerinin ve sürelerinin, oksidatif stres üzerine etkileri araştırılma konusudur. Çalışmanın amacı farklı antrenman programlarının, sıçanların kalp ve kas dokusunda ve kanda, oksidatif stres ve antioksidan seviyesindeki farklılıkları incelemek, ayrıca programların Akut Tükenme Egzersizine (ATE) bağlı oksidatif stres düzeyine etkilerini belirlemektir. Çalışma, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıbbi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen, 8 haftalık 55 adet Wistar cinsi erkek sıçanlar ile gerçekleştirildi. Çalışmada akut tükenme egzersizi (ATE) yapacak olan ve akut tükenme egzersizi yapmayacak olan iki ana grup oluşturuldu. Ana gruplarda birer kontrol olmak üzere farklı antrenman programlarını uygulayan 4'er alt gruptan oluşarak, KONTROL, MICT (Orta şiddetli Sürekli Antrenman), HIIT (Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman), SIT (Aralıklı Sprint Antrenman), KONTROL+ATE, MICT+ATE, HIIT+ATE, SIT+ATE olmak üzere toplamda 8 grup oluşturulmuştur. Araştırma süresi toplam 8 hafta sürdü. ATE grupları hemen, diğer gruplar son uygulamalarından 48 saat sonra olmak üzere anestezi altında ötenazi yapılarak, kan alındı. Doku numuneleri için Kalp ve sol Gastrocnemius kası diseksiyon edildi. Tüm numunelerden malondialdehit (MDA), 8-hydroxy-2' -deoxyguanosine (8-OHdG), glutatyon (GSH) ve toplam antioksidan seviyesi (TAS) verilerine elisa yöntemi ile ulaşıldı. Sonuçlar ortalama ± standart sapma şeklinde sunuldu. Verilerin gruplar arasında karşılaştırmasında two way Anova ve Benferroni testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Free radicals and other reactive oxygen species (ROS) constantly form in the human body. When antioxidant defenses cannot completely clear ROS, ongoing oxidative damage can occur to DNA, lipids, proteins, and other molecules. The effects of different training intensities and durations on oxidative stress are the subject of investigation. The study aims to examine differences in oxidative stress and antioxidant levels in heart and muscle tissue and blood of different training programs of rats. In addition, it is to determine the effects of the programs on the oxidative stress level due to Acute Exhaustion Exercise (AEE). The study was conducted with 55 8-week-old male Wistar rats obtained from the Experimental Medical Research and Application Center of Selçuk University. In the study, two main groups were created, one to do Acute Exhaustion Exercise (AEE) and one not to do Acute Exhaustion Exercise. A total of 8 groups were created, consisting of 4 subgroups that applied different training programs, one Control in each of the main groups, such as CONTROL, MICT (Medium-intensity Continuous Training), HIIT (High-Intensity Interval Training), SIT (Interval Sprint Training), CONTROL+AEE, MICT+AEE, HIIT+AEE, SIT+AEE. The Research Period lasted for a total of 8 weeks. The AEE groups were euthanized immediately, and the other groups were euthanized 48 hours after their last application, and blood was drawn from their hearts. Heart and left Gastrocnemius muscles were dissected for tissue samples. From all samples, Malondialdehyde (MDA), 8-hydroxy-2' -deoxyguanosine (8-OHdG), Glutathione (GSH), and Total Antioxidant Status (TAS) data were obtained by ELISA method. Results are presented as mean ± standard deviation. Two-way Anova and Benferroni tests were used to compare data between groups.