Akciğer kanserli olgularda serum kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz ve parathormon düzeylerinin doku tipi ve evre ile ilişkisi
Relation with tissue type and stage of serum calcium, phosphorus, alkaline phosphatase and parathormone levels in patients with lung cancer
- Tez No: 107741
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN T. SESSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET AKCİĞER KANSERLİ OLGULARDA SERUM KALSİYUM, FOSFOR, ALKALEN FOSFATAZ VE PARATHORMON DÜZEYLERİNİN DOKU TİPİ VE EVRE İLE İLİŞKİSİ OZAN BAYKARA Anahtar sözcükler Akciğer kanseri, hipofosfatemi, kalsiyum, evreler, doku tipleri. Tüm dünyada akciğer kanseri, diğer kanser türleri içerisinde başlıca kansere bağlı ölüm sebebidir. Akciğer kanserli olgularda biyokimyasal olarak kalsiyum (Ca+2), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP), parat hormon (PTH) ve kalsitonin düzeylerinin ölçümlenmesi, bu olgularda kalsiyum ve fosfor metabolizması ile ilgili değişikliklerin sıklığı ve mekanizmasının açıklanmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmada özellikle hipofosfateminin genel olarak bulunma sıklığı ile hangi hücre tiplerinde daha çok olduğu, gerçekten küçük hücreli akciğer kanserinde daha sık olup olmadığını bulmayı amaçladık. Çalışmamızda, histopatolojik olarak akciğer kanseri teşhisi konmuş, 79 erkek (55.9±9.7) ve 33 kadın (54.2±8.1) birey hasta grubunu oluştururken, 13 erkek (52.9±10.1) ve10kadın(52.8±8.3) birey kontrol grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol gruplarında, açlık serum fosfor, kalsiyum, alkalen fosfataz, PTH ve kalsitonin düzeyleri saptandı. Elde edilen sonuçlarda, fosfor açısından tüm akciğer kanseri doku tiplerinde ve tüm evrelerinde (KHAK evre 1-2-3-4, squamoz hücreli karsinom evre 1-2-3-4, adeno karsinom evre 2-3-4 ve geniş hücreli karsinom evre 2-4), kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir düşüklük saptandı. Kalsiyum açısından, adeno Ca evre 3'te (p=0,021 ) ve squamoz hücreli Ca evre 3'te (p=0,000) kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir düşüklük saptandı. PTH açısından, sadece squamoz hücreli Ca evre 3'te (p=0,002) kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir düşüklük saptandı. Kalsitonin açısından ise; KHAKevre 1'de (p=0,026), adeno Ca evre 2'de (p=0,014) ve adeno Ca evre 3'te (p=0,000) kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir düşüklük saptandı. Bu bulgular, bizi iki sonuca götürmektedir; ilki, akciğer kanserinin bu parametreleri (Ca, P, ALP, PTH ve kalsitonin) etkileyerek düşürebileceği, ikincisi de, bu parametrelerin (Ca, P, ALP, PTH ve kalsitonin) düşüklüğünün akciğer kanserine neden olabileceğidir. Bu iki sonuçtan hangisinin etkin mekanizma olduğu, yapılacak yeni çalışmalarla aydınlığa kavuşacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RELATION WITH TISSUE TYPE AND STAGE OF SERUM CALCIUM, PHOSPHORUS, ALKALINE PHOSPHATASE AND PARAT HORMONE LEVELS IN PATIENTS WITH LUNG CANCER. OZAN BAYKARA Key words Lung cancer, hypophosphatemia, calcium, stages, tissue types. Lung carcinoma is one of the most common reasons of death in all carcinoma types throughout the world. Measurement of calcium, P, ALP, PTH and calcitonin levels in patients with lung carcinoma will help to clarify the frequency of modifications and the mechanism of calcium and phosphorus metabolisms in these events. In this thesis, we studied the hypophosphatemia finding frequency, the cell type in which these findings exist and whether hypophosphatemia really exists in small cell lung carcinoma. 79 males (age 55.9±9.7) and 33 females (age 54.2±8.1) in the patient group and 13 healthy males (52.9±10.1) and 10 healthy females (52.8±8.3) in the control group were included in the study. Fasting serum calcium, phosphorus, ALP, PTH and calcitonin levels were studied in the patient and control groups. In terms of phosphorus, we obtained a statistically significant decrease in all the lung carcinoma tissue types and at all stages (small cell cacinoma stage 1-2-3-4, sqamous cell carcinoma stage 1-2-3-4, adeno carcinoma 2-3-4 and large cell carcinoma 2-4) in comparison with the control group. In terms of calcium, we obtained a statistically significant decrease at adenocarcinoma stage 3 (p=0.021) and squamous cell carcinoma stage 3 (p=0.000) in comparison with the control group. In terms of PTH, we obtained a statistically significant decrease only at squamous cell carcinoma stage 3 (p=0.002) in comparison with the control group. In terms of calcitonin, we obtained a statistically significant decrease at small cell carcinoma stage 1 (p=0.026), adeno carcinoma stage 2 (p=0.014) adeno carcinoma stage 3 (p=0.000) in comparison with the control group. The data suggests two results: First, lung carcinoma types affect and decrease these parameters (calcium, P, ALP, PTH and calcitonin). Secondly, low levels of these parameters (calcium, P, ALP, PTH and calcitonin) cause lung carcinoma. Further study is needed to determine which of the above is real mechanism.