Çeşitli klinik örneklerden izole edilen pseudomonas suşlarının değişik yöntemlerle çeşitli antimikrobiyallere duyarlılıklarının araştırılması
Antimicrobial susceptibility of different clinical isolates of pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 107750
  2. Yazar: FUNDA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEL ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Mikrobiyoloji Laboratuvan'nda ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı İhsan Doğramacı Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvan'nda Mayısl 999-Mayıs 2000 tarihleri arasında çeşitli klinik örneklerden izole edilen 150 Pseudomonas aeruginosa susunun çeşitli antimikrobiyal ajanlara duyarlılıkları disk diffüzyon yöntemi, BIOMIC video yöntemi ve mikrodilüsyon yöntemleriyle araştırılmıştır. Disk diffüzyon yöntemi ile 150 Pseudomonas aeruginosa susunun gentamisine 51 'i (% 34.0) duyarlı, 8'i (% 5.3) orta derecede duyarlı, 91 'i (% 60.7) dirençli; amikasine 65'i (% 43.3) duyarlı, 9'u (% 6.0) orta derecede duyarlı, 76'sı (% 50.7) dirençli; seftazidime 85'i (% 56.7) duyarlı, 7'si (% 4.7) orta derecede duyarlı, 58 'i (% 38,7) dirençli; sefepime 101 'i (% 67.3) duyarlı, 2'si (% 8) orta derecede duyarlı, 37'si (%24.7) dirençli ; sefoperazona 54 'ü (% 36.0) duyarlı, 22'si (% 14,7) orta derecede duyarlı, 74 'ü (% 49.3) dirençli; siprofloksasine 92'si (% 61.3) duyarlı, 10'u (% 6.7) orta derecede duyarlı, 48'i (% 32.0) dirençli; imipeneme 113'ü (% 75.3) duyarlı, 11'i (% 7.3) orta derecede duyarlı, 26'sı (% 17.3) dirençli; piperasiline 84'ü (% 56.0) duyarlı, 66'sı (% 44.0) dirençli; piperasilin/tazobaktama 102'si (% 68.0) duyarlı, 48'i (% 32.0) dirençli olduğu belirlenmiştir. AÜTF izolatları ile HÜTF izolatlarının duyarlılık testleri sonuçlan ki kare (X2) testi ile karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel bir fark olmadığı anlaşılmıştır. (p> 0.005) Disk diffüzyon, BIOMIC ve mikrodilüsyon yöntemleri ile elde edilen sonuçlar kappa istatistiği ile karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel bir fark olmadığı ve üç yöntemin uyumlu olduğu sonucuna varılmıştır (p< 0.001 ve K: 0.724-1.000). Çalışmada değerlendirilen üç yöntem içinde disk diffüzyon yöntemi, en kolay ve ucuz yöntem olmasına karşın, BIOMIC ve mikrodilüsyon yöntemleri ile MİK değerleri de elde edilebildiğinden daha kesin sonuç verebilen yöntemler
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, sensitivities of 150 Pseudomonas aeruginosa strains, isolated from various clinical specimens in microbiology laboratories of the Department of Pediatrics, Ankara University, and the Department of Pediatrics at İhsan Doğramacı Hospital, Hacettepe University, were investigated in accordance with the standards of NCCLS using the methods of disk diffusion, BIOMIC video and micro-dilution. Sensitivities of 150 Pseudomonas aeruginosa strains to antimicrobials obtained by using disk diffusion method were as follows: 51 strains (34%) had sensitivity, 8 (5.3%) moderate sensitivity and 76 (50.7%) resistance to gentamicin. 65 strains (43.3%) had sensitivity, 9 (6%) moderate sensitivity and 76 (50.7%) resistance to amikacin. 85 strains (56.7%) had sensitivity, 7 (4.7%) moderate sensitivity and 58 (38.7%) resistance to ceftazidime. 101 strains (67.3) had sensitivity, 2 (8%) moderate sensitivity and 37 (24.7%) resistance to cefepim. 54 strains (36%) had sensitivity, 22 (14.7%) moderate sensitivity and 74 (49.3%) resistance to cefoperozon. 92 strains (61.3%) had sensitivity, 10 (6.7%) moderate sensitivity and 48 (32%) resistance to ciprofloxacin. 113 strains (75.3%) had sensitivity, 11 (7.3%) moderate sensitivity and 26 (17.3%) resistance to imipenem. 84 strains (56%) had sensitivity, 66 (44%) resistance to piperacillin. 102 strains (68%) had sensitivity and 48 (32%) resistance to piperacillin /tozobactam. Chi-square test did not show a significant difference in sensitivities between isolates collected at Ankara University and those collected at Hacettepe University (p>0.05). In addition, there was no significant difference in sensitivities between disk diffusion, BIOMIC and micro-dilution.