Kayseri ve çevresinde Cryptococcus Neoformans ve Histoplasma Capsulatum'un izolasyonu ve tanımlanması
The Isolation and identification of cryptococcus neoformans and histoplasma capsulatum in and around Kayseri
  1. Tez No: 107770
  2. Yazar: ARZU POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. NEDRET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Kayseri ve Çevresinde Cryptococcus neoformans ve Histoplasma capsulatum' xm İzolasyonu ve Tanımlanması Cryptococcus neoformans ve Histoplasma capsulatum' un doğal kaynağı kanatlıların dışkıları ve kontamine olmuş topraktır. Bu mantarlar çevreden genellikle solunum yoluyla alınırlar. Kayseri ve çevresinde kanatlı dışkısı ve kanatlı dışkısıyla kontamine topraktan C. neoformans ve H. capsulatum' un izolasyonu ve idendifıkasyonu amacıyla 11 farklı bölgeden 164 örnek alındı. Örnekler antibiyotikli serum fizyolojik ile karıştırılarak uygun besiyerlerine ekildi. Çalışılan 164 örneğin 134'ünden maya izole edildi. İzole edilen bu mayaların koloni özellikleri, üre hidrolizi, kapsül oluşumu, 37°C'de üreyebilme özelliği, yalancı hif oluşumu, nitrat redüksiyonu, Niger seed ağarda kahverengi pigment oluşumu ve API 20 C AUX sistemi ile karbonhidrat asimilasyonunun incelenmesine göre 27 (%20.1) C. neoformans, 32 (%23.9) Cryptococcus spp. susu tanımlandı. Besiyerlerinde 25- 27°C'de üreyen küf kolonileri mikroskobik morfoloji ve dimorfizm özelliklerine göre H. capsulatum yönünden incelendi. Ancak toplanan örneklerden H. capsulatum izole edilemedi. Bu çalışma Kayseri yöresinde Cryptococcus neoformans' m doğada serbest halde bulunabildiğini göstermektedir. Anahtar kelimeler : Histoplasma capsulatum, Cryptococcus neoformans, maya, kanatlı dışkısı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Isolation and Identification of Cryptococcus neoformans and Histoplasma capsulatum in and Around Kayseri The source of Cryptococcus neoformans and Histoplasma capsulatum is the droppings of the avians and the contamianted soil. Those fungi are mostly acquired from the environment by inhalation. To identify and isolate C. neoformans and H. capsulatum from the avian droppings and contaminated soil, 164 samples were taken from 1 1 different areas in and around Kayseri. These specimens were suspensed in isotonic saline solution with antibiotic and than inoculated on suitable mediums. The yeast was isolated in 134 of the 164 samples studied. Those isolated yeast had colonizing properties, urea hidrolizing, capsule formation, the ability of the growth in 37 °C, pseudo hypha formation, nitrate reductioning, the brown pigmentation in Niger seed Agar and according to the anlyzing in API 20 C AUX system in carbonhydrate assimilation. 27 (% 20.1) C. neoformans and 32 (% 23.3) Cryptococcus spp specimens were identified. Mold colonies growth in 25-27 °C in mediums were detected by means of Histoplasma capsulatum according to their morphological and dimorfic characteristics. Nevertheless H. capsulatum was not isolated from the samples collected. This study indicates that in and around Kayseri. Cryptococcus neoformas is free in the nature. Key words : Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum, yeast, avian droppings.