Sivas yöresinde ev tozu akarlarının yaygınlığı ve atopik allerjideki rolü
The Prevalance of house dust mites and their role in the atopic allergy in Sivas region
  1. Tez No: 107780
  2. Yazar: ÇETİN AYGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Çalışmamızda, Sivas'ta evlerden, hah ve kilim atölyelerinden ve bunların satışa sunulduğu mekanlardan alınan toz örneklerinde ev tozu akarlarının varlığı ve akarların atopik allerjideki rolü araştırıldı. Bu amaçla Mayıs-Haziran ve Ekim-Kasırn aylarında 50 şer farklı mekandan örnekler alınarak incelendi. Toplanan ev tozu örnekleri direkt inceleme, doymuş tuzlu suda yüzdürme ve laktik asitte çöktürme yöntemleri uygulanarak mikroskopta 10x ve 40x objektifte incelendi. Mayıs-Haziran 2000 aylarında toplanarak incelenen 50 toz örneğinde akar bulunamadı. Ekim- Kasım aylarında toplanıp incelenen 50 toz örneğinde ise 9 ev tozunda (% 18) akar saptandı. Ayrıca, 8 ev tozu örneğinde helmint yumurtası, larvası ve erişkini görüldü. Dört örnekte nematod larvası ve erişkini, 2 örnekte Taenia, bir örnekte Enterobius vermicularis, bir örnekte de Toxocara canis yumurtaları görüldü. Örnek alınan 24 evin 13 ünde allerji sorunları olan bireylerin yaşadığı saptandı ve bu evlerden alınan örneklerin 4'ünde akar bulundu. Allerji sorunları saptanmayan bireylerin ev tozlarının incelenmesinde de 3'ünde akar bulundu. Her iki grup arasında önemli bir fark gözlenmedi. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE PREVALENCE OF HOUSE DUST MITES AND THEIR ROLE IN THE ATOPIC ALLERGY, IN SİVAS REGION. Dust specimens obtained from private houses, carpet weaver ateliers, woven matting ateliers and from the carpet shops, in Sivas were investigated for the presence of mites and their possible roles of them in the atopic allergy. For this purpose, 50 different dust specimens taken from different places of Sivas, from May to June and October to November 2000 were investigated. These house-dust specimens had been investigated with direct microscopic method, by saturated saline flotation method and by lactic acid sedimentation method, Microscopic examinations were carried out using xlO and x40 objectives. In those specimens taken from 50 different places from May to June 2000 no mites were found. Whereas 9 of ( 18%) 50 specimens collected in between October and November contained mites. Besides this findings we also observed helmint eggs, larvae and mature helmints in 8 of them. Nematod larvae, mature helmint were found in 4 and in 2 Taenia eggs, one Enterobius vermicularis egg, one Toxocara canis egg. 35