Ankara ilinde farklı sosyo-ekonomik düzeylerde yaşayan çalışan ve çalışmayan ev kadınlarının yemek planlama konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The Evaluation of the effects of working situation to meal planning knowledge, conducts and behaviours for women living at different socio-economic conditions in Ankara
  1. Tez No: 107786
  2. Yazar: SEVİN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KUTLUAY MERDOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplu Beslenme Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET UĞUR S. Ankara İlinde Farklı Sosyo-Ekonomik Düzeylerde Yaşayan Çalışan ve Çalışmayan Ev Kadınlarının Yemek Planlama Konusundaki Bilgi, Tutum ve Davranışlarının Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Toplu Beslenme Sistemleri Programı Master Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışma, kadınların çalışma durumunun yemek planlama bilgi, tutum ve davranışlarına etkisini araştırmak üzere yapılmıştır. Ankara ilinde farklı sosyo= ekonomik düzeylerde yaşayan, 500 çalışan ve 500 çalışmayan olmak üzere, 21-50 yaş grubunda 1000 evli kadına, beslenme bilgilerini ortaya çıkaracak beslenme bilimine özgü spesifik sorular yanında, evlerinde beslenme ile ilgili işleri kimin planladığı, bu işleri kimin yürüttüğüne ilişkin sorular sorulmuştur. Anket sorularına verilen yanıtlar, çalışan kadınların çalışmayan kadınlara göre daha yüksek eğitim seviyesine sahip olduklarını göstermektedir. Örneğin çalışan kadınlarda üniversite mezunu olanların oram %37.8 iken, çalışmayanlarda bu oran %2.0'dir. Eğitim düzeyi arttıkça, gazetelerde ve dergilerde beslenme hakkında çıkan yazıların okunması da artmaktadır. Gazetelerde ve dergilerde beslenme hakkında çıkan yazıların okunma oram çalışan kadınlarda (%3 1.2) fazladır. Sosyo-ekonomik düzey arttıkça, hazır yiyeceklerin tüketilme durumu artmaktadır. A vitamininin havuçta bulunduğunu bilen kadınların oram ve C vitamininin turunçgillerde bulunduğunu bilen kadınların oranı sırasıyla %31.7 ve %65.8'dir. Evinde yemek çeşidine her zaman kendisi karar veren kadınların oranı %72.5, bu kadınlar arasında çalışan kadınlar fazladır. Evinde pişirilecek yemek çeşidine günlük olarak karar verilen kadınların oranı %60.7 ile büyük bir kesimdir. Çalışan kadınlarda reçel-marmelat, peynir, kurutulmuş gıdaların yapımı, çalışmayanlara göre fazladır. Evde et satın alan erkeklerin oranı (%62.9) kadınların oranından (%6.5) yüksek çıkmıştır. Çalışan kadınların ailelerinde kadın ve erkeğin birlikte sebze satın alma oranı (%52.6), çalışmayanlara göre yüksektir. Bulgular kadının çalışma durumunun ve sosyo ekonomik düzeyin yemek planlama bilgi, tutum ve davranışlarını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT U?UR S. The evaluation of the effects of working situation to meal planning knowledge, conducts and behaviours for women living at different socio-economic conditions in Ankara, Hacettepe University Health Sciences Institute Master of Science Thesis in Collected Food Service Systems Programme, Ankara, 2001. The purpose of this study is to evaluate the effects of working situation to meal planning knowledge, conducts and behaviours for women. The study was conducted on 500 working and 500 unworking married women, in the age interval of 21-50, living in Ankara at different socio-economic -conditions. They have been asked specific questions about nutrition science in order to identify how many of them know the meaning of nutrition and have the responsibility about nutrition at their home. The answers of women shows that women working have higher level of education than women not working. For instance, the fate of women graduated from university is %37.8 in working women and %2.0 in unworking women. The rate of reading about nutrition on the newspapers and magazines is higher at women working (%31.2) than women not working. The consumption of fast-foods is possitivelly correlated with the socio-economic conditions, but it is not so strong. The rate of women know carrot as a source of vitamin A had found as %3 1.7 and the rate of women know citrus fruits as a source of vitamin C had found as %65.8. The rate of women always choose the kind of meal herselfs at home is %72.5 and the rate of working women are higher than unworking women. High rate of women (%60.7) choose the kind of meal daily. Making jam, marmalade, cheese and dried foods at home have seen high in working women. The rate of men buying meet (%62.9) is more than the rate of women(%6.5). The rate of buying vegetables woman and man together is higher at the families of working women (%52.6) than the families of unworking women (%15.4). These results shows that working situation and socio economic conditions effects meal planning knowledge, conducts and behaviours.