Sebzelerin ticari ve ev koşullarında dondurulması ve depolanmasının C vitamini içeriklerine etkisi
Influence of commercial and home freezing and storage of vegetables on vitamin C contents
  1. Tez No: 107787
  2. Yazar: BERAT NURSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ YÜCECAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Beslenme ve Diyetetik, Food Hygiene and Technology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Nursal, B., Sebzelerin ticari ve ev koşullarında dondurulması ve depolanmasının C vitamini içeriklerine etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışma, taze sebzeler ile ticari olarak ve ev koşullarında dondurulan sebzelerin C vitamini içerikleri ve bu içerikleri etkileyen etmenleri saptamaya yönelik olarak planlanmıştır. Araştırma kapsamına bamya, patates, taze fasulye, brokoli, ıspanak ve bezelye olmak üzere ticari olarak dondurulan ve iç piyasaya sunulan altı çeşit sebze alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nursal, B., Influence of commercial and home freezing and storage of vegetables on vitamin C contents, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Nutrition and Dietetics, Ankara, 2001. This study was conducted to determine the vitamin C levels of fresh, commercially and home frozen vegetables with the impact factors of processing. Among the commercialized vegetables, okra, potatoes, green beans, broccoli, spinach and peas were selected as the study sample. Pre-freezing operations which were applied commercially caused 38.9, 51.5, 26.9, 19.1, 30.8 and 27.3% decrease in the initial vitamin C levels of okra, potatoes, green beans, broccoli, spinach and peas, respectively.