Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hemşirelerde COVİD-19 fobisi, anksiyete durumunu etkileyen faktörler
Factors affecting COVİD-19 phobia, anxiety status in nurses working at Gülhane Education and Research Hospital
- Tez No: 791438
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Çalışan Hemşirelerde COVID-19 Fobisi, Anksiyete Düzeyi ve Etkileyen Faktörler Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde ilan edilen yeni tip korona virüs SARS-CoV-2 (COVID-19) pandemisi halen önemini yitirmeden devam etmektedir. Pandemi sürecinde bu ciddi bir küresel tehdide ön cephede tüm dünyada sağlık çalışanları büyük özveri ve başarı ile göğüs germiştir. Sağlık çalışanları içinde COVID-19 vakaları ile en yakından ilgilenen ve bulaş açısından en riskli grubu hemşireler oluşturmuştur. Pandemi sürecinde COVID-19 vakalarına 24 saat kesintisiz hizmet sunan hemşireler, yüksek enfeksiyon riskine maruz kalmalarının yanı sıra pek çok psikososyal sorun ile de mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Pandeminin başlangıcından bu yana COVID-19 hem toplum genelinde hem de sağlık çalışanları arasında büyük korkuya (fobiye) neden olmuştur. COVID-19 fobisi COVID-19'a yakalanma, ağır hasta olma, yoğun bakıma yatma veya yüksek ölüm riskinin yanı sıra hastalığı başkalarına bulaştırma korkusu, izolasyon karantinada kalma, uzun kapanmalar nedeniyle virüsün yarattığı ekonomik zorluklardan kaynaklanmaktadır. Yüksek viral yükleri nedeniyle sağlık çalışanları genel popülasyondan çok daha yüksek COVID-19 riski ve korkusu yaşamaktadır. Bu nedenle çalışmamızda hemşirelerde COVID-19 Fobisi, anksiyete düzeyi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan araştırma Ankara ilinde Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GEAH)'nde yürütülmüştür. Araştırma evrenini GEAH'nde çalışan 922 hemşire oluşturmuştur. Minimum örneklem hacmi 272 olarak hesaplanmıştır. Dahiliye, cerrahi, yoğun bakım ve COVID-19 kliniklerinden ağırlıklı tabakalı örnekleme yöntemi ile örneklem seçilmiştir. Araştırma verileri 01.06.2021-01.09.2021 tarihleri arasında toplanmıştır. En az iki ziyaret sonrasında ulaşılan toplam kişi sayısı 251 olmuştur. Katılım oranı %92,9'da kalmıştır. Veri toplama aracı; araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik özellikleri içeren 39 soru, Arpacı, Karataş ve Baloğlu tarafından geliştirilen 20 maddeden oluşan COVID-19 Fobi Ölçeği, Beck ve arkadaşları tarafından geliştirilen 21 maddeden oluşan Beck Anksiyete Ölçeği'nden oluşmaktadır. Çalışmaya başlamadan önce T.C. Sağlık Bakanlığı'ndan, GEAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü'nden, GEAH Tıpta Uzmanlık Eğitim Kurulu'ndan, İnönü Üniversitesi Etik Kurulu'ndan ve ölçek sahiplerinden onay alınmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan hemşirelerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onamı alınmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirilmiştir. Veriler sayımla belirlenen değişkenler için sayı, yüzde, ortanca, minimum ve maksimum değerler, ölçümle belirlenen değişkenler için ortalama±standart sapma olarak belirtilmiş olup ortalamalar oranı farkı tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COVID-19 Phobia, Anxiety Level and Influencing Factors in Nurses Working at Gülhane Training and Research Hospital The new type of corona virus SARS-CoV-2 (COVID-19) pandemic announced by the World Health Organization on March 12, 2020 continues unsymbiously. During the pandemic, health workers all over the world have faced this serious global threat with great dedication and success. Nurses are the most closely involved in COVID-19 cases among healthcare professionals and are the most at risk for transmission. Nurses who provided 24-hour uninterrupted service to COVID-19 cases during the pandemic had to deal with many psychosocial problems as well as exposure to high risk of infection. Since the onset of the pandemic, COVID-19 has caused great fear (phobia) both in the community and among health workers. COVID-19 phobia is caused by the economic difficulties posed by the virus due to COVID-19, the risk of contracting COVID-19, being seriously ill, being admitted to intensive care or dying, as well as the fear of infecting others, isolation, long closures. Due to their high viral load, health workers experience a much higher risk and fear of COVID-19 than the general population. For this reason, it is aimed to determine COVID-19 Phobia, anxiety level and influencing factors in nurses. The research, which was planned as a cross-sectional observational research, was carried out at Gülhane Training and Research Hospital (GEAH) in Ankara province. The research universe was made up of 922 nurses working at GEAH. Minimum sample volume is calculated as 272. Weighted layer sampling method was used from internal medicine, surgery, intensive care and COVID-19 clinics to represent the universe. Research data were collected between 01.06.2021-01.09.2021. The total number of people reached after at least two visits was 251. The turnout remained at 92.9%. The data collection tool consists of 39 questions involving socio-demographic characteristics prepared by the researcher, the COVID-19 Phobia Scale consisting of 20 items developed by Arpaç, Karataş and Baloglu, and the Beck Anxiety Scale, which consists of 21 substances developed by Beck and his colleagues. Prior to the start of the study, approval was obtained from the.C Ministry of Health, GEAH Health Care Services Directorate, GEAH Medical Specialty Training Board, Inonu University Ethics Committee and scale holders. In addition, written informed voluntary consent was obtained from the nurses who participated in the research. The data obtained in the study were evaluated with SPSS 22.0 package program. The data were specified as number, percentage, median, minimum and maximum values for the variables determined by counting, average±standart deviation for the variables determined by measurement, and the difference in the ratio of averages from parametric tests was examined using one-way variance analysis (ANOVA).