Majör cerrahi geçiren total paranteral beslenme uygulanan diyabetik hastalarda farklı karbonhidrat, lipit oranlarının insülin gereksinimi ve biyokimyasal bulgular üzerine etkileri
Effects of different carbohydrate-lipid ratio on requirements of insulin and biochemical results at major surgical diabetic patiets who gives total parenteral nutrition
  1. Tez No: 107789
  2. Yazar: ASİYE YETER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Güngör, A Y., Majör cerrahi geçiren total parenteral beslenme uygulanan diyabetik hastalarda farklı karbonhidrat, lipit oranlarının insülin gereksinimi ve biyokimyasal bulgular üzerine etkileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diyetetik Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2001. Ekim 1999 - Şubat 2001 tarihleri arasında Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'ne başvuran, majör cerrahi geçiren ve postoperatif dönemde beslenme desteği (TPN) gereken 20 yetişkin diyabetik hasta üzerinde çalışılmıştır. TPN alacak olan hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak farklı karbonhidrat/ lipit oranlan (A grubu %70 CHO, %30 lipit ve B grubu % 50 CHO, % 50 lipid) uygulamanın hastaların biyokimyasal bulgularına, açlık kan şekeri düzeylerine ve insülin gereksinimlerine etkisi araştırılmıştır. Her iki grupta da preoperatif dönem ile postoperatif 3. ve 7. günde genel biyokimya, günde 4 kez AKŞ düzeylerine bakılmıştır. TPN'deki glikozun her 5 gramı için 1 ünite insülin olacak şekilde günlük insülin gereksinimi belirlendikten sonra TPN ile eş zamanlı olarak perfüzörle gönderilmiştir. Preoperatif dönem ve postoperatif 7. gün hastaların ağırlık ölçümleri alınmıştır. A ve B grubunda, Schofield formülü ile aktivite, stres, travma, vb. faktörler eklenerek günlük enerji gereksinimleri bulunmuştur. İlk gün almaları gereken enerjinin 2/4 dozu, 2. gün 3/ 4 dozu ve 3.- 7. günlerde tam doz olarak TPN verilmiştir. Her iki grupta da preoperatif dönem ile postoperatif 7. günde hem ağırlık ölçümlerinde hem de BKI değerlerinde istatistiksel olarak önemli fark bulunmamıştır (P>0.05). A grubunda preoperatif dönemle postoperatif 7 gün boyunca AKŞ ölçümleri arasında önemli fark bulunurken (P0.05). Yedi gün süresince TPN verilen A grubuna göre B grubunda AKŞ değerleri daha düşük ve stabil olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Güngör, AY., Effects of different carbohydrate- lipit ratios on requirements of insulin and biochemical results at major surgical diabetic patients who gives total parenteral nutrition, Hacettepe University Health Sciences Institute Master Thesis in Dietetic, Ankara, 2001. Between October 1999 and February 2001, 20 major surgical diabetic patients who need postoperative total parenteral nutrition (TPN) are studied at department of gastroenterology in Turkish Yüksek İhtisas Hospital. The patients who need TPN are divided two groups (Group A; 70% carbohydrate, 30% lipit and group B; 50% carbohydrate, 50% lipit). Effects of carbohydrate/lipit ratios on requirements of insulin, fasting glucose levels, biochemistry results are investigated. Each group is evaluated for blood glucose levels (4 times a day) and biochemistry results preoperatively and on postoperative th day 3.,7. Insulin is administrated with perfusion device to the patients. The dose of insulin is estimated according to amount of carbohydrate (lunit insulin for every 5 g glucose). Body weight of the patients are recorded preoperatively and on postoperative day 7th. Energy requirements of all patients is calculated with Schofield formula by adding activity, stress and trauma factor points. Energy is given by TPN 1/2 dose for first day, 3/4 dose for second day, full dose for 3-701 days. There was no statistically difference for body weights and levels of BKI between preoperative and postoperative 7th day period (P>0.05).