Gebelik döneminde hematolojik ve biyokimyasal bulgular, antropometrik parametreler, beslenme durumu ve yeni doğana etkisi
Hematological and biochemical profiles, anthropometric parameters, nutritional status during pregnancy and effects of newborn
- Tez No: 107790
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nutrition and Dietetics, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Koksal (Kirkizoğlu), E., Gebelik döneminde hematolojik ve biyokimyasal bulgular, antropometrik parametreler, beslenme durumu ve yeni doğana etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışma gebe kadınların hematolojik ve biyokimyasal bulgularını, antropometrik ölçümlerini ve beslenme durumlarını saptamak, bu etmenlerin yenidoğan üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Afyon Zübeyde Hanım Kadın ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği 'ne başvuran, gebeliğinin ikinci trimesterinde olan, 18-35 yaş arasında (x+Sx: 24.1+ 0.44 yıl) gönüllü, sağlıklı, gebelik nedeniyle demir dışında supleman kullanmayan, toplam 1 1 1 gebe kadın üzerinde Eylül 1998 - Nisan 2000 tarihleri arasında yürütülmüştür. Tüm gebe kadınlara anket formu uygulanmış, 3 günlük besin tüketimleri ve besin tüketim sıklıkları alınmış, hematolojik ve biyokimyasal bulgularına bakılmıştır. Gebe kadının doğuma kadar, bebeğin ise doğumda ve ilk üç ay içerisinde antropometrik ölçümleri yapılmış ve idrarla iyot atım miktarları analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların %98.2'sinin diyetle folik asit alım düzeylerinin günlük alınması önerilen miktarın (RDA)
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Koksal (Kirkizoğlu), E., Hematological and biochemical profiles, anthropometric parameters, nutritional status during pregnancy and effects on newborn, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Nutrition and Dietetics, Ankara, 2001. The aim of the study was to determine the hematological and biochemical profiles, anthropometric parameters and nutritional status of pregnant women and also to find out the effects on the newborn. The study was carried out from September 1998 to April 2000 in Outpatient Clinic of Afyon Zübeyde Hanım Women and Child Hospital. A total of 1 1 1 pregnant women, in the second trimester of pregnancy, aged 18- 35 (x±Sx: 24. 1± 0.44) years, volunteer, healthy and not using any supplement other than iron were assigned in the study. A questionnaire was completed for recording medical and socio-demographic backgrounds, food intakes for three consecutive days and consumption frequency of foods, hematological and biochemical data were collected for pregnant women. Anthropometric measurements and feeding practices of newborns were assessed for three months and urinary iodine excretion of both mothers and newborns were analysed. Percentage of folic acid intake of pregnant women below 67 % of recommended dietary allowance (RDA) was 98.2 %. Mean total weight gain, change in body mass index (BMI) and percentage of weight were 13.5±0.33 kg, 5.2±0.12 kg/m2 and 23.0±0.69%, respectively.