Karaciğer sirozlu hastaların diyetlerinde dallı zincirli aminoasitlerin önemi üzerine bir araştırma
A Research concerning the importance of BCAAs in patients with liver cirrhosis
- Tez No: 107791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT M. MERCANLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
B. Karaciğer sirozlu hastaların diyetlerinde dallı zincirli aminoasitlerin önemi Özerine bir araştırma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Karaciğer sirozlu hastaların diyetlerinde dallı zincirli arninoasit (DZAA) miktarının artırılmasının hastalığın tedavisindeki etkisini gözlemek amacı ile gerçekleştirilen bu araştırma 2000- 2001 yıllan arasında Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Gastroenteroloji kliniğinde yatan viral etiyolojisine göre sınıflandırılmış karaciğer sirozlu yaşları 35-71 yıl arasında değişen 7'si kadın, 6'sı erkek olmak üzere toplam 13 karaciğer sirozlu hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastalar gastroenteroloji doktoru tarafından klinik ve laboratuar bulgularına bakılarak değerlendirilmiş ve komplikasyonu olmayan hastalar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmaya dahil olan hastalardan başlangıç, 15 günlük kronik karaciğer hastalığı ile uyumlu diyet tedavisi sonunda (tedavi I) ve bu diyete ek olarak verilen DZAA' den zengin enteral ürün destekli bir aylık diyet dönemi sonunda (tedavi II) olmak üzere üç kez antropometrik ölçümleri (ağırlık, BKÎ, TDKK, ÜOKÇ) alınmış ve üre, kreatinin, AST, ALT, ALP, total protein, albumin, total bilirubin, direkt bilirubin, sodyum, potasyum, prealbumin, CRP, amonyak, GGT, Hb, Hct, beyaz küre, protrombin zamanı, fibrinojen, DZAA ve aromatik arninoasit (AAA) analizleri için kan alınmıştır. Dönemler arası farklar incelendiğinde kadın hastaların ÜOKÇ ölçümleri tedavi I dönemine göre tedavi II döneminde, erkek hastaların TDKK ölçümleri başlangıca göre tedavi II döneminde artmış ve artışlar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
B. A research concerning the importance of BCCAs in patients with liver cirrhosis, Hacettepe University, Institue of Health Science, Nutrition and Dietetic Programme Doctorate thesis, Ankara, 2001. The study, conducted to observe the effect in treatment of increase BCAA in the diets of patients with liver cirrhosis, was carried out among total of 13 patients (7 females and 6 males) classified as having liver cirrhosis of viral etiology, between the ages of 35-71 at the Turkish Yüksek ihtisas Hospital Gastroenterology clinic between the years of 2000-2001. Patients were evaluated by the doctor of gastroenterology with respect to clinical and laboratory findings and the patients having no complication were induced in this study. At the begining, after 15 days treatment a diet designed for chronic liver disease (treatment I) and followed by a treatment an addition of enteral products riched of BCAAs for 1 month (treatment II); a total of 3 groups values obtained from patients for anthropometric measurements (weight, BML TST, MAMC) and urea, creatinine, AST, ALT, ALP, total protein, albumin, total bilirubin, direct bilirubin, sodium, potassium, prealbumin, CRP, ammoniac, GGT, Hb, Hct, WBC, PT, fibrinogen, BCAA and AAA levels in the blood. When we compare the differences of treatment periods; the MAMC measurements of female patients in the period of treatment II had increased with respect to treatment I period. The TST measurements of male patients in the period of treatment II had increased with respect to begining period. These increasing findings were found as statistically significant (p0.05).