Konya il merkezindeki hastane mutfaklarının hijyen durumunun değerlendirilmesi
The Hygienic evaluation of the hospital kitchens in Konya province
  1. Tez No: 107829
  2. Yazar: GÖKHAN ESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KEMAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
6. ÖZET Toplu beslenme sistemlerinde verilen hizmet her yönden kaliteli ve hijyenik olmalıdır. Bu araştırma, toplu beslenme sistemlerinden birisi olan hastane mutfaklarının hijyen durumunu saptamak amacı ile, Konya'da hizmet vermekte olan 8 hastane mutfağında Ağustos 2001 tarihinde yapılmıştır. Araştırmada hastane mutfakları“Hijyen Değerlendirme Formu”kriterleri yönünden incelenmiştir. Bu form çerçevesinde yapılan incelemede hastane mutfakları 1000 puan üzerinden değerlendirilmiş ve aldıkları puan yüzdelerine göre“çok iyi”,“iyi”,“kabul edilebilir”ve“sağlıksız”olarak sınıflandırılmıştır. Araştırma sonucunda hastane mutfaklarının % 12.5'i“çok iyi”, % 75'i“iyi”, % 12.5'inin ise“kabul edilebilir”hijyenik şartlara sahip olduğu saptanmıştır. Hastane mutfaklarında genel olarak hijyen kurallarına uyulduğu; bununla beraber personel hijyeni ile tuvalet ve diğer alanlarda bazı yetersizlik ve olumsuzlukların bulunduğu görülmüştür. Toplu beslenme hizmeti veren kurumlarda hijyenik şartların sağlanabilmesi uygulamadaki eksiklik ve yanlışlıkların belirlenmesi ve düzeltilmesi ile mümkün olabilir. Mutfak yönetici ve personelinin uygun aralıklarla bu konuda eğitilmesi gerekmektedir. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The service provided by the general nutritional systems should possess the quality and the hygiene. This study was carried out in 8 hospital kitchens located in Konya, in August 2001. The purpose of the study was to evaluate the hygienic conditions of hospital kitchens which are the integral of the general nutritional systems. The hospital kitchens were assessed by the criteria of“Hygienic Quality Questionnaire”. The quality of the hospital kitchens was evaluated by a 1000- point scale. All kitchens were classified as“excellent”,“good”,“satisfactory”or“nonhygienic”. The results of the study demonstrated that 12.5 % of them had“excellent”, 75 % had“good”and 12.5 % had“satisfectory”hygienic conditions. In general, the sanitary regulations were satisfactory. Nevertheless, the hygienic conditions of toilets and other places as well as the personnel hygiene were unsatisfactory. To provide a high standard of hygiene for the general nutritional systems, the inadequacies and the errors should be corected. Also, the kitchens manager and the personnel should be instructed periodically. 64