Kastamonu Merkez Sağlık Ocağı Bölgesi'nde 45-60 yaş grubu kadınların menopoz ile ilgili bilgi düzeylerinin saptanması
The Determination of the knowledge about menopause among 45-60 age women in Kastamonu Merkez Primary Health Care
  1. Tez No: 107830
  2. Yazar: SEMA ŞANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN İDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
55 ÖZET KASTAMONU MERKEZ SAĞLIK OCAĞI BÖLGESİ'NDE 45-60 YAŞ GRUBU KADINLARIN MENOPOZ İLE İLGİLİ BİLGİ DÜZEYLERİNİN SAPTANMASI Araştırmamızın amacı Kastamonu Merkez Sağlık Ocağı Bölgesi'nde 45-60 yaş grubundaki kadınların menopozla ilgili bilgi düzeylerini ve bunu etkileyen aktörleri saptamak ve literatürle karşılaştırarak öneriler getirmektir. Araştırma bölgesinde yaşayan 45-60 yaş grubu 2244 kadından yaş gruplarına göre tabakalı örnekleme ile seçilen 328 kadın üzerinde gerçekleştirilmiş kesitsel bir çalışmadır. Araştırmamızda, bilgi düzeyini ölçen sorularda her doğru cevaba“1”, her yanlış cevaba“0”puan verilerek bilgi puanı hesaplanmıştır. Bilgi puan düzeyini etkileyebileceği düşünülen bazı bağımsız değişkenlerle (yaş, medeni durum, sosyoekonomik düzey, gebelik özellikleri, fizyolojik veya cerrahi olarak menopoza girme durumu) analitik değerlendirmeler yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, aritmetik ortalama, Pearson ki-kare, Varyans Analizi, Anova ve T-testi kullanılmıştır. Veriler elde kodlanmış ve istatistiksel yöntemler bilgisayarda SPSS programı ile uygulanmıştır. Kadınların %73,2'si fizyolojik olarak menopoza girmiştir ve ortalama menopoza girme yaşı ±48,08 olarak tespit edilmiştir. Kadınlar en az menopozun tanımım (%5,2),en çok ise menopoza girme yaşım (%90,5) bilmişlerdir.Kadınlann menopozun tanımım bilme durundan ile yaşı,öğrenim düzeyi, çalışma durumları, eşlerinin öğrenim düzeyi ve gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Ancak kadınların medeni durumları ile menopozun tanımım bilme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kadınların menopoza girme yaşım bilme durumları ile yaşı,öğrenim düzeyi,çalışma durumu,medeni durumu ve gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak eşlerinin öğrenim düzeyleri ile menopoza girme yaşım bilme durumları arasmda istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmamıza kanlan kadınların menopoz döneminde yaşadıkları problemlerin ne olduğunu bilmedikleri ancak sağlıklarıyla ilgili değişikliklerde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğim bildikleri belirlenmiştir. Menopoz dönemine özgü semptomlardan en56 fazla sıcak basması (%89,3) ve gece terlemesi (%82,3) ni tanımlamışlardır. Araştırma kapsamına alınan kadınların menopoz dönemine ilişkin bilgi puanı düzeyleri ve etkileyen faktörlere bakıldığında kadınların menopoz dönemine ilişkin aldıkları bilgi puanı ortalaması 18,63 (±8,32) tür ve kadınların aldıkları bilgi puanlan ile yaş, medeni durum, öğrenim düzeyi, eşlerinin öğrenim düzeyi, gelir düzeyi ve ilk gebelik yaşı arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Ancak kadınların geçirdikleri gebelik sayısı, çocuklarını emzirme durumları, menopoza girme durumları ve menopozda geçirdikleri süre ile menopoz dönemine ilişkin bilgi puanı düzeyleri arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak kadınların menopozla ilgili bilgi düzeyleri düşüktür ve eğitime ihtiyaçları vardır.Kadınlann eksikleri saptanarak eşleri ile birlikte bu tür eğitim programlan düzenlenmelidir. Anahtar Kelimeler; 1- Menopoz 2- Menopozda Bilgi Puanı Düzeyi 3- Menopoza! Semptomlar
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY THE DETERMINATION OF THE KNOWLEDGE ABOUT MENOPAUSE AMONG 45-60 AGE WOMEN IN KASTAMONU MERKEZ PRIMARY HEALTH CARE The aim of our research is to fix the knowledge level of women who are among the ages of 45-60 about menopause and factors that affect this and to make suggestions by comparing them with the literature.Our research is the one that aims to fix the knowledge level of women among the ages of 45-60. This is a pilot study which is run on among 328 women between 45-60 ages living in the research land. These subjects are chosen out of 2244 women by using method of classificational sampling depending on their age groups. In our research, knowledge mark has been estimated by giving“1”point for each true answer and by giving“0”point for each wrong answer for the questions which measure their knowledge levels. Some analytic evaluations are done with some independent variables which are though to be effective in the level of knowledge mark such as age, the marital status, socio economic level, peculiarities of pregnancy and the age of menopause either physically or medically. In the evaluation of the data which has been obtained, percentage, mean rank, pearson ki-kare, varyans analyse, anova and t-test have been used. Data have been coded by hand and statistical methods have been applied by using SPSS programme of the computer. The%73,2 of the women have been living menopause physiologically and average age of the menopause has been fixed +48,08. The women have known the definition of menopause very less (%5,2) but they have known the age of menopause truly and mostly (%90,5) A meaningful relation between their knowledge about the definition of menopause and their educational level, state of working, their husbands' educational level and their economical background has been found. On the other hand, any statistically meaningful relation between their knowledge about the definition of menopause and their marital status has not been found. Any statistically meaningful relation has not been found between their knowledge about the menopause age and their educational level, state of working, marital status and economical58 background. On the other hand, a statistically meaningful relation has been found between their knowledge about the menopause and their husbands' educational levels. It has been determined that women who have taken part in our research do not know what the problem which they live is but know that when there has been a change in their health situations, they should consult to health associations and also it has been determined that among the symptoms peculiar to menopause period, they mostly know hot flushes(%89,3)and night sweets(%82,3) When we consider the knowledge point levels of women who have been included to this research about menopause period and effective factors, the average knowledge point of these women is 18,63(±8,32)and a statistically meaningful relation has been observed between the knowledge point of these women and their marital status, educational level, their husbands' educational level, economic background, age. On the other hand there has not been observed any meaningful relationship between, the pregnancy number of these women, their state of breast feeding their children, their state of beginning menopause, the duration of menopause period and their knowledge point levels related with menopause period. As a result, the knowledge point of women about menopause is low and they need education. The deficiencies of women should be fixed and this kind of education programs should be organised with their husbands. Key Words; 1-Menopause 2-Knowledge Point Level in Menopause 3-Menopausal Symptoms