Park Sağlık Ocağı bölgesinde 6-60 ay arası çocuklarda Hemofilus İnfluenza Tip B'ye karşı doğal bağışıklık düzeyinin saptanması ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the natural immunity level against haemophilus influenzae type B on 6-60 months children who live in the Park Healt Center regionh
  1. Tez No: 107845
  2. Yazar: MİNE ESİN OCAKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZYURDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Hemofilus influenza tip b(Hib) beş yaşın altındaki çocuklarda morbidite ve mortalitesi yüksek enfeksiyon hastalıklarına neden olmaktadır. Bu araştırma, Hib'e karşı doğal bağışıklık düzeyini saptamak ve etkili faktörleri değerlendirmek amacıyla Park Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 6-60 aylık çocuklarda yürütülmüştür. Park Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 6-60 aylık çocuklardan, sağlık evlerine ve yaşa göre tabakalı rasgele örnekleme yoluyla 270 çocuk seçilmiş ve bunlardan 242'si araştırmaya katılmıştır. Katılım oranı % 89.6'dır. Araştırma kapsamına giren çocukların, ebeveynleri ile görüşülerek anket formu uygulanmış ve çocuklardan kan örnekleri alınmıştır. Serumlarda Anti- Hemofilus influenza IgG EIA kiti ile Anti-Hib IgG antikor düzeyi belirlenmiş ve 0.15 ug/ml. ve üzerindeki değerler doğal bağışıklık olarak değerlendirilmiştir. Araştırmadaki çocukların %65.3'ünde doğal bağışıklık saptanmış olup, çok erken aylarda bile yüksek antikor düzeyleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Haemophilus influenzae type b(Hib) causes infection diseases which have high mortality and morbidity under five years old children. This study was carried out in the region of Park Health Center to determine natural immunity level of children who are in between 6 months and 60 months old and to evaluate important factors. 270 children of Park Health Center region who are in between 6-60 months old were selected according to health unit and age by using stratified random sampling method and 242 of them had joined the study. The participation ratio is 89.6 %. Parents of children were interviewed and blood samples were taken from children. Anti-Hib antibody level was determined by using a Haemophilus influenzae IgG EIA kits and 0.15 ug/ml. or higher antibody level was accepted as natural immunity. Natural immunity was detected in 65.3% of children and high antibody level was determined even in early months.