Park Sağlık Ocağı bölgesinde 50-65 yaş arası kadınlarda menopoz ve ilişkili özellikler
Menopause and related to characteristics on 50-65 years women in the Park Health Center region
  1. Tez No: 107846
  2. Yazar: OYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Menopoz, överlerin folikûler aktivitesinin kaybı ile adetlerin kalıcı olarak kesilmesidir. Menopoz döneminde olan kadın oranının giderek artması ve kadınların yaşamlarının yaklaşık 1/3'ünü postmenopozal dönemde geçirmeleri, bu dönemde çok çeşitlli türde ve sıklıkta semptomlar ve olumsuz bazı vücut, duygulanım ve tutum değişimlerinin görülmesinin yanı sıra, orta ve uzun vadede ciddi morbidite ve mortalite nedeni olabilen hastalık risklerini de taşıması, menopozal dönemi özel ve önemli kılmaktadır. Bu araştırma, Park Sağlık Ocağı Bölgesi'nde 50-65 yaş arası kadınlarda menopoz ve ilişkili özellikleri saptamayı amaçlayan kesitsel tipte bir araştırmadır. Bölgede yaşayan 50-65 yaş grubundaki kadınlardan sistematik örnekleme ile 360 kadın seçilmiş, ulaşılamayan 16 kadının yerine yedekler alınarak, araştırma planlanan örnek sayısı ile tamamlanmıştır. Araştırmada, dört bölümden oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Verilerin bilgisayara girişi ve istatistiksel analizler SPSS 7.0 paket program ile yapılmıştır. Analizler sırasında ki-kare, Fisher's Exact ki-kare, t testi ve varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Tez yazımı, Office 2000 Microsoft Word programı ile gerçeMeştirilrniştir. Araştırmaya katılan kadınların %4.2'sinin premenopozda ve % 13. 3 'ünün perimenopozda olduğu, %9. 7 'sinin cerrahi yolla menopoza girdikleri ve %72.8'inin doğal menopozda oldukları görülmektedir. Doğal menopoza giriş yaş ortalaması 47±4.2, ortanca ise 48 bulunmuş olup; doğal menopoza giriş yaşı ile öğrenim durumu (p=0.001), ilk adet görme yaşı (p=0.05), toplam gebelik sayısı (p=0.016), egzersiz yapma durumu (p=0.018), annenin menopoza giriş yaşı (p=0.002) ve kız kardeşin menopoza giriş yaşı (p=0.0001) ile ilişki saptanmıştır. İstatistiksel olarak fark olmamakla birlikte, 124sosyokültürel düzey düşüklüğü, obezite ve sigara içimi durumları ile erken menopoza girmenin ilişkili olma eğilimi olduğu düşünülmüştür. Kadınlarda menopozal dönemde çok çeşitli türde ve sıklıkta semptomlar, bazı vücut ve cinsel yaşam değişiklikleri olduğu görülmüştür. Cinsel yaşam değişiklikleri, menopozal durum (p=0.0001) ve menopozdan sonra geçen süre (p=0.04) ile ilişkili bulunmuştur. Araştırmaya katılan kadınların menopoz döneminde büyük ölçüde olumsuz yönde duygulanımlar ve fikirlere sahip oldukları; menopoz ve menopozda tedavi ile ilgili bilgi, doktora başvuru, koruyucu sağlık davranışları ve sağlıklı yaşam biçimi değişimleri konularında yetersiz oldukları saptanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda; menopozu, sağlık ekibi ile kadını bir araya getirebilecek, bu süreçteki kadının menopoz ile ilgili sağlık hizmet programlarına katılımını ve bu dönemin daha sağlıklı ve mutlu bir gelecek için bir fırsat olarak değerlendirilmesini sağlayacak önerilerde bulunulmuştur. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY Menopause may be described as the permanent cessation of menses due to the loss of follicular activity of the overs. Rapid increase in the ratio of the women in menaposal period, post-menapausal period of 1/3 of the life of an average female, the vast variety of symptoms, emotional and physical changes in this period and increased risk of morbitiy and even mortality associated with menopause assigns the specifity and the significance of the menopausal period. The aim of this sectional type study is to determine menopause and related properties in women between the ages of 50 and 65 in the Park Health Center Area. Three hundred and sixty women from the 50-65 year aged women population were selected with systematic samplization. Subsitutes were used for 16 women lost during the follow up period to accomplish the study with the predetermined sample size. A questionnaire with 4 parts was applied with face to face interview technique. Statistical analysis were performed by SPSS 7.0 Programme and using %2 tests, Fisher's Exact x2 tests, t tests and analysis of variance. In the study group, 4.2% of the women were in premenopause, 13.3% in perimenopause, 9.7% in surgically created menopause and 72.8% in natural menopause period. Mean natural menopause beginning age and median were 47±4.2 and 48 respectively. Natural menopause age was found to be correlated with education status (p=0.001), age of menarche (p=0.05), total pregnancy number (p=0.016), physical activity (p=0.018), maternal menopause age (p=0.002) and sister's menopause age (p=0.0001). Although not statistically significant, early menopause age was thought to be related with sociocultural level, obesity and smoking. During the menopausal period a variety of symptoms and changes in sexual life and physical properties was noted. Changes in sexual life was correlated with menopausal status (p=0.0001) and the duration after menopause (p=0.04). 126Emotional and mental problems were documented during the menopause period. As well as that knowledge about menopause, treatment of menopause and protective health care was also inadequate in the study group. In the view of the data obtained, suggestions were made for the participation of the women to the health programs in order to maintain a healthy and happy menopausal period with the aid of the health team. 127