Toprak delillerinin mikroskobik analizler ile farklılandırılması
- Tez No: 107857
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Forensic Medicine, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
68 7. ÖZET Zamanla süregelen doğal nedenlerle ve canlılar tarafından meydana getirilen transferler sebebiyle toprak değişik bölgelerde farklı bileşimde ve karakteristik bir yapıya dönüşmektedir. Toprağın sahip olduğu bu kompleks yapıdan dolayı çok farklı inceleme teknikleri kullanılabilmekte ve birçok cihazdan faydalanılmaktadır. Toprak delilleri kapsamında sadece toprak değil; sıva, tuğla gibi yapı malzemeleri ile toz vb. materyallerde düşünülmelidir. Bu kapsamda toprak delillerinin farkhlandınlması amacıyla İstanbul ilinde 30 bölgeden toplanan 108 adet toprak numunesi üzerinde SEM/EDS (X-ışını Spektrometre ile desteklenmiş Taramalı Elektron Mikroskobu) ve Stereo Mikroskop ile inceleme ve analizler yapıldı. 108 adet toprak numunesi 0.5 mm elekten geçirilerek üzerinde çift tarafı yapışkanlı karbon bant bulunan çelik disklere konuldu ve X-ışını Spektrometre ile desteklenmiş Taramalı Elektron Mikroskobu ile yapılan analizler sonucunda her bir numunenin elementel bileşimi belirlendi. Elek üstü numuneler ise Stereo Mikroskop ile incelenerek içerdikleri karakteristik özellikte doğal ve yapay materyaller belirlendi. Ayrıca her bir toprak numunesi 120 "C'da kurutularak renklerine bakıldı. SEM/EDS analiz verileri istatistik paket programı SPSS ile değerlendirildi ve elde edilen sonuçların adli amaçlı toprak incelemesinde kullanılabileceği anlaşıldı. Stereo Mikroskop ile yapılan incelemelerin de toprak delillerinin farklılandınlmasmda çok önemli katkı sağladığı ve diğer analiz verilerini destekler mahiyette olduğu belirlendi. Yine İstanbul ilinde meydana gelmiş bazı suç olaylarında elde edilen toprak delilleri ile uygulamalar gerçekleştirildi. Rutin analizlerin dışında söz konusu toprak delillerinin Taramalı Elektron Mikroskobunda geri saçılan elektron görüntüsünde belirlenen yüksek atom numarasına sahip partiküller X-ışını Spektrometre ile analizlendi ve toprak delillerinin farklılandınlması veya aynı orijinli olup olmadıklarının belirlenmesinde önemli veriler sağlandı. Bu çalışma sonucunda toprak delillerinin suç araştırmasında kullanılabileceği ve yapılan inceleme ve analizlerde numunenin çok az olması durumunda bile SEM/EDS 'nin hızlı, kesin ve doğru sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY Soils vary among different areas, and have characteristics because of the natural effects and transfers made by living beings in time. Because of the complex form of the soil there are several techniques for examination and more instruments for soil analysis. In the term of soil evidences, not only soil, but also building materials such as plaster, brick etc. and dust must be considered. To discriminate the soil evidences, 108 soil samples were collected from 30 different locations in Istanbul and were analyzed by using stereo microscope and scanning electron microscope equipped with an energy dispersive X-ray spectrometer. First 108 soil samples were prepared by using 0,5 mm sieve and then the samples put on an adhesive tape placed on a stub ( a sample holder of SEM) and after the analysis with SEM/EDS, compositions of every samples were determined. The samples from top of the sieves were examined with stereo microscope and natural and artificial materials that have characteristic features were identified. Moreover all soil samples were dried at 120 °C and their colors were compared. The results of the analyses have been appraised by using SPSS statistic program and it has been seen that these results can be used for forensic soil examinations. It has been determined that the examinations, done by using stereo microscope, provided useful informations for discrimination of soil evidences and supported the other analyses datas. Also applications were done with evidences of crime events took place in Istanbul. In addition to routine analysis, the particles which contain high atomic number elements were identified in the back scattered electron image of scanning electron microscope and analyzed with energy dispersive X-ray spectrometer and it has been understood that this procedure could provide useful informations to discriminate the soil evidences and determine whether they fit or not. In this study, it has been understood that soil evidences can be used in forensic investigations and SEM-EDX is fast, reliable and gives more accurate and precise results even of very small amounts of samples.