İntihar saldırıları ve Türkiye'deki intihar saldırılarının sosyo-dinamik açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 107858
  2. Yazar: ÖZGÜR NİKBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
123 VII. O Z E T Türkiye genelinde 1996-2001 yılları arasında gerçekleştirilen terör amaçlı intihar saldırısı eylemlerinin alan çalışması olarak ele alındığı“İntihar saldırıları ve Türkiye'deki intihar saldırılarının sosyo-dinamik açıdan incelenmesi”adı altındaki çalışmamızda; öncelikle bu saldın çeşidinin de içerisinde bulunduğu terör ve terörizm kavramlarının yanı sıra, terör eylemlerinin en uç noktalarından birisini teşkil eden intihar saldırısı eylemlerinin hukuki açıdan irdelenmesi ve kanunlarımızdaki terör eylemlerinin çeşitleri izah edilmiştir. İntihar saldırılarında failin ölümü eylemin ön şartı olması dolayısıyla, asli sanığının genel itibariyle ortadan kalktığı, ancak teşebbüs aşamasında yakalanmaları veya azmettiren kişi / kişilerin tespit edilmeleri halinde yargılanabildiği anlaşılmıştır. Daha sonra intihar saldırısı eylemlerinin tarihi gelişimi, dünyadaki örnekleri,toplumsal ve bireysel etkileri,eylemi gerçekleştiren teröristi motive eden unsurlar, şahsi profili, eylem öncesi eğitimi, örgütsel açıdan değerlendirilmesi ve bu eylemlere karşı koyma yollan detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu eylemlerin genel itibariyle bir örgüt adına, eylemcilere farklı motivasyon kaynaklan kullanılmak suretiyle gerçekleştirildiği, toplum içerisinde infial uyandınp devlet tarafından muhatap kabul edilerek örgütün ideolojisi doğrultusunda isteklerini dile getirmeyi hedefledikleri gözlemlenmiştir. Ülkemizde gerçekleştirilen intihar saldınsı eylemlerinin zamanı, yeri, şekli, örgütü, hedefi, eylemcinin yaşı, memleketi, örgütü vs. konularda ortak özellikleri çıkartılarak tablo ve grafikler hazırlanmıştır. Bu çalışmada eylemleri gerçekleştiren şahıslann hepsinin, genelde bilindiği üzere eğitim seviyesi düşük insanlardan olmadığı, aksine birçoğunun eğitimli insanlar olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple eylemcilerin çoğunun olayı idrak edebilecek zekâ seviyesine sahip olduklan, fakat kandınlmışlık, inanmışlık, geride kalan yakınlaraım menfaati ya da intihan içerisinde bulunduğu çıkmazdan124 kurtuluş olarak görmesi gibi sebeplerin motivasyonu ile gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır. Bu eylemlerin daha ziyade kamu personeline yönelik, kalabalık bir grubun bulunduğu bölgelere, mesai saatleri içerisinde ve dikkatin zayıfladığı dönemlerde gerçekleştirildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
125 SUMMARY This study is about the terrorist suicide attacks which are committed in Turkey between the years 1996- 200 1. The consepts of terror and terrorism, suicide attacks in Turkish Low and the kinds of terrorist attacks are researched in this study named“The perspective of the social-dynamic of suicide attacks in Turkey”. In suicide attacks, as the attacker has become died as a result, only it is possible to take him to the court, if he could be caught before he commits the suicide attack. Beside the chronology, the samples of suicide attacks over the world; social-individual effects, the subjects that motivate the attackers, the profiles of them, the trainings before the attacks, evaluations by the terror organizations and countering against these attacks are researched in detail.With this kind of attacks,the terror organizations aim to make deals with the government for their terrorist goals. There are some graphics and statistics prepared about the way, the aim, the time, the place of the attacks also the age, the hometown and of course the organizations which attackers belong to. Due to the terrorists who commit suicide attacks, are well-educated, they know the results of the attacks very well. But here the point what motivates them is they are cheated and undertaken for some benefits for their families or relatives by the organizations. We could say that they also believe strongly in their terrorist organizations' aims.This kind of attacks are especially committed against to the public who work for government, in a crowded place, during the day-time when the attention abilities are very poor.