Ceza hukuku ve adli bilimler açısından meşru müdafaa
  1. Tez No: 107885
  2. Yazar: SÜLEYMAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. R. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
85 ÖZET Bu çalışmada, meşru müdafaa ceza hukuku ve adli bilimler açısından incelenmiştir. Ceza Hukuku bölümünde meşru müdafaa; kavram ve tarihçesi, hukuksal niteliği, koşullan, üçüncü kişi yararına meşru müdafaa, meşru müdafaada hata ve meşru müdafaada sınırın aşılması başlıkları altında, Yargıtay kararlarından örneklerle ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Adli bilimler açısından ise ; yapılan alan çalışması ile ağır ceza mahkemelerinde meşru müdafaanın ne derece uygulama alanı bulduğu ve adli bilimlere ait raporların meşru müdafaanın tespitindeki rolü ile birlikte mevcut Yargıtay kararlarına yansımaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
86 ABSTRACT In this work, necessary defence is studied according to criminal law and forensic science. At the criminal law part, necessary defence is studied in a detailed way by the titles;concepts and historical account, juridical quality, conditions, necessary defence and exceeding the limits of necessary defence, from the High-Court judgements with examples. At the forensic science part; necessary defence's application proportion at the criminal court, forensic science's reports' part at fixing the necessary defence and these reports' reflection to High- Court judgements are determined.