Görüntü analizi yöntemi ile ateşli silah atış artıklarının tespiti
Detection of gunshot residues by image analysis
- Tez No: 107892
- Danışmanlar: PROF.DR. SERMET KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Ateşli silah yaralanmalarında, atış mesafesinin tayini ve ateşli silah mermi çekirdeği giriş ve çıkış deliklerinin belirlenmesi önemlidir. Bu amaçla, atış artıklarının miktar ve dağılımının değerlendirilmesi gerekmektedir. Atış artıklarının araştırılmasında bir çok teknik bu çerçevede geliştirilmiştir. Bu metotlar rölatif olarak sensitif ve spesifik olmakla birlikte, pahalı ve oldukça özelleşmiş ekipman isteyen metotlardır. Bu nedenle basit, kolay uygulanabilen ve daha güvenilir bir metodun bulunması ihtiyacı doğmuştur. Bu çalışmada; Görüntü Analizi Yöntemi kullanılarak, yara trajesindeki atış artıklarının belirlenmesi ile öncelikle mermi çekirdeği giriş yarasının daha güvenilir bir şekilde saptanması, bu metodun bilimsel anlamlılık ve güvenilirliliğinin araştırılması amaçlandı. Sığır derisine; 0, 2.5, 5, 10, 20, 30, 45 ve 60 cm mesafelerden toplam 40 deneysel atış yapılarak oluşturulan yaranın, sağından ve solundan hazırlanan 80 preperat, Alizarin Red S ile boyandı. Görüntü Analizi Yöntemi ile atış artığı partikülleri ölçüldü. Ölçümler; ışık mikroskobu, buna bağlı bir dijital video kamera, elde edilen görüntüyü bilgisayarda işlemeye elverişli hale getiren bir“frame grabber”in bulunduğu bilgisayar sistemi kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan tüm atışlarda traje içerisinde atış artıklarının saptanabildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In firearm injuries, assesment of firing range and determination of entrance and exit wounds is important. For this reason, evaluation of amount and distribution of gunshot residues is necessary. Several methods and tecniques for gunshot residue analysis have been developed. Although these methods are relatively sensitive and specific, they need expensive and specific equipment. For this reason, a simple, easily appliable and more confident method is needed. A total of 40 experimental shots were done to bovine skin from distance of 0, 2,5, 5, 10, 20, 30, 45 and 60 cms. 80 samples were taken from right and left side of the wounds and Alizarin Red S dye was performed. Gunshot residue particles were measured with Image Analysis Method. The measurements were made with a light microscope connected to a digital video camera and a computer system with a“frame grabber”which helps to process the image digitally. It's has been seen that gunshot residues can be detected in all shots.