Denizli yöresinde tüketime sunulan tavuk etlerinde ve iç organlarında camphylobacter türlerinin varlığı
Incidence of camphylobacter spp. from chicken of consuption in Denizli
- Tez No: 107911
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF DOĞRUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
6. ÖZET Denizli ve bazı ilçelerinde (Çivril, Sarayköy, Acıpayam) tüketime sunulan tavuk karkas parçaları ve iç organlarında ternıofilik Camphylobacter türlerini belirlemek amacıyla yapılan araştırmada toplam 210 numune incelendi. Denizli ve bazı ilçelerinde tüketime sunulan tavuk karkas parçalarının %40'ında ternıofilik Camphylobacter türü tespit edilmiştir. Bunların toplam numune içindeki dağılımları C. jejuni %19, C.coli %18 ve C. laridis %3 şeklinde olmuştur. Tüketilebilen tavuk iç organlarında ise%33.64'ünde termofilik Camphylobacter türü tespit edilmiştir. Bunların toplam numune içindeki dağılımları C. jejuni %17.27, C.coli %14.55 ve C. laridis %1.82 şeklinde olmuştur. Sonuçta, tavuk ' karkas ve iç organlarının insanlarda besinlerden ileri gelen enfeksiyonlarda özellikle de Camhylobacterioziste önemli bir kaynak teşkil ettiği kanatine varıldı. 25
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Prevalance of Camphylobacter spp. in chicken carcasses and visccrca consumed in Denizli and some counties 210 samples were investigated for thermophilic Camphylobacter spp. in chicken carcasses and viscerea (liver, heart, kidney) consumed in Denizli and some counties (Acıpayam, Babadağ, Bekili, Buldan, Çivril, Sarayköy). Thermophilic Camphylobacter spp. were determined in the 40% of chicken carcasses consumed in Denizli and some counties. The samples contained 1 9% C '. jejuni. 18% C. coli and 3% C. laridis. Thermophilic Camphylobacter spp. were isolated from 33.64% of the visceral organ (liver, heart, kidney »samples. The allocation of these in total samples were C. jejuni \121%, C. coli 14.55% arid C. laridis 1.82%. It is concluded the chicken carcasse and viscera (liver, heart, kidney) should be an important source for food barne infections especially Camphylobacteriozis. 26