Kronik hepatit B'li hastalarda CD30 oranları, hücresel, humoral immünite ve HLA doku gruplarının araştırılması
CD30 ratios, cellular, humoral immunity and HLA antigens in chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 107953
  2. Yazar: ŞEREF YILDIZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
ÖZET Bu çalışmada altı aydan daha uzun süre HBsAg pozitifliği nedeniyle takip edilen hastalarda hepatit B infeksiyonunun kronikleşmesinde rolü olduğu düşünülen hücresel ve humoral immünite, CD30 oranlan ve HLA doku grupları çalışıldı. Humoral immüniteyle ilgili olarak çalışılan Ig G, Ig A, Ig M değerleri her üç grupta da (kronik aktif hepatit, immün tolerans ve taşıyıcı) normal bulundu. CD4/CD8 oranı (CD4'deki artma ve CD8'deki azalmanın birlikte etkisiyle) kronik aktif hepatitlerde yüksek bulundu. Bu durum, literatürdeki bilgilerle uyumlu olmayıp HBV antijenlerine karşı immünoreaktiviteyi göstermektedir. Daha önceki çalışmalarda kronik hepatitli hastalarda, aktivitenin bir göstergesi olarak sCD30 yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda periferik kanda, T hücre membranında ekspresse olan CD30 molekülünü çalıştık. Literatürde kronik aktif hepatitlilerde sCD30'da gözlenen yükseklik CD30 için tesbit edilemedi ve gruplar arasında istatistiksel olarak fark yoktu. HLA Al 1 ve DR6 proteinlerinin relatif riskleri, kronik aktif hepatit ve immün tolerans gruplarında yüksek bulundu. Bu da hastalık aktivitesinden çok viral temizlenmenin yetersizliği (viral replikasyonun devamı) ile ilişkili olabilir. HLA B35 ve DR51'in relatif risklerinin immün 63tolerans ve taşıyıcı grupta yüksek olması, bu antijenlerin hastalığın aktivitesine ve hepatosit hasarına karşı koruyucu olabileceğini düşündürdü. HLA A9 ve DRlO'un relatif risklerinin taşıyıcı grupta hafif yüksek olması, bu proteinlerin viral replikasyonu engelleyebileceğini düşündürmüştür. HLA B12, B40, DR4, DR5 ve DQ3'ün relatif riskleri kronik aktif hepatit grubunda yüksekti. Bu antijenlerin zayıf da olsa hastalık aktivitesi ile ilişkisi olabilir. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, HLA tissue groups, CD30 ratios and cellular and humoral immunitiy considered to play role in hepatitis B infection chronicity, were studied on patients whose HBsAg were positive in the serum more than six months. Serum Ig G, Ig A, Ig M levels found to be normal in each of the three groups (chronic active hepatitis, immune tolerance and carrier groups). CD4/CD8 ratio was found to be high in chronic active hepatitis group, by the effect of elevated CD4 and decreased CD8 levels. This outcome which is inappropriate with the related literature shows immune reactivity against HBV antibodies. In previous studies elevated sCD30 level has been found to be an indicator of activity in chronic hepatitis patients. We detected CD30 molecule expressed on T cell membrane in peripheric blood. Although sCD30 levels were elevated in chronic active hepatitis patients, there was no elevation in CD30 level in our study and there was no significant difference between groups studied statistically. Relative risks of HLA Al 1 and DR6 proteins were found to be high in chronic active hepatitis and immune tolerance groups. This may be releated with insufficiency of viral clearance (continuation of viral replication) than activity of disease. High relative 65risks of HLA B35 and DR51 in immune tolerance and carrier groups were considered to be related with the protective effect of these antibodies against activity of disease and hepatocyte destruction. It has been found minimal elevation of HLA A9 and DR10 relative risks in carrier groups. This finding was thougt that these proteins might inhibit viral replication. Relative risks of HLA B12, B40, DR4, DR5 and DQ3 antigens were high in chronic active hepatitis group. These antigens can be related with activity of disease. 66