Tip I diabetes mellitusu olan çocuklarda otoimmün troidit ve gluten duyarlı enteropati birlikteliği
The Association of type I diabetes mellitus with autoimmune thyroiditis and gluten-sensitive enteropathy in children
- Tez No: 107966
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KARASALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Son yıllarda Tip I DM ile diğer otoimmün hastalıklarının birlikteliği hakkında yayınlar giderek artmaktadır. OT ve GDE insidansı, Tip I DM hastalarında sanıldığından fazladır. Bu hastalıkların tanınması hem OT ile ilişkili olarak hipotiroidi ve buna bağlı komplikasyonların, büyüme geriliğinin önlenmesi hem de glutensiz diyetle diabetin regülasyonunun daha iyi sağlanması ve bu otoimmün hastalıklar sonucunda ileri dönemde gelişebilecek malgnitelerin erken tanısına olanak vermesi açısından önemlidir. Bu çalışmada, Tip I DM tanısı ile takipti olgularda OT ve GDE birlikteliğinin araştırılması amaçladı. Çalışma grubuna 33 olgu, kontrol grubuna demografik veriler açısından çalışma grubuna benzer 41 olgu alındı. Tüm olgulardan s-T3, s-T4, TSH, ATPA ve ATGA testleri ve pozitif bulunan olgularda tiroid USG ile OT, IgA-EMA ve AGA ile GDE varlığı araştırıldı. s-T3, s-T4 tüm olgularda normal sınırlar içinde bulunduğu halde TSH çalışma grubundaki bir olguda yüksek bulundu. Bu olgunun ATPA ve ATGA'sı da pozitif idi. Aynı olguda tiroid USG'de tiroidit bulguları saptandı. ATPA pozitifliği, çalışma grubunda toplam 5 (%15,2) olguda, ATGA pozitifliği çalışma grubundaki 2 (%6,0) olguda saptandı. IgA-EMA, çalışma grubunda 3 (%9,1) olguda, AGA 1 (%3,0) olguda pozitif bulundu. Bu testlerin tümü kontrol grubunda negatif idi. Çalışma ve kontrol grubunun verileri istatistiksel olarak karşılaştırıldığında ATPA ve IgA-EMA sonuçları arasında anlamlı farklılık tespit edildi (p< 0,05). Tip 1 DM tanısı alan hastalarda otoimmün tiroidit ve GDE varlığı, takipte mutlaka araştırılmalıdır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ASSOCIATION OF TYPE I DIABETES MELLITUS WITH AUTOIMMUNE THYROIDITIS AND GLUTEN-SENSITIVE ENTEROPATHY IN CHILDREN In recent years, the number of articles about the association of Type I Diabetes Mellitus (Type I DM) with other autoimmune diseases have been increasing steadily. In patients with Type I DM, the incidence of autoimmune thyroiditis (OT) and gluten-sensitive enteropathy (GSE) is much more than expected. The diagnosis of these disorders can provide prevention of hypothyroidism due to OT and its complications and better regulation of diabetes by the gluten free diet and early diagnosis of subsequent malignancy related to these autoimmune diseases. The aim of this study is to determine the association of OT and GSE in patients with Type I DM. The study group comprised of 33 patients with Type I Diabetes Mellitus. In the control group, there were 41 patients with similar demographic features. We performed free T3 (f-T3), free T4 (f-T4), Thyroid Stimulating Hormone (TSH), Antithyroid Peroxidase Antibody (Anti-TPO Ab), Antithyroglobulin Antibody (Anti- TG Ab), IgA-Antiendomysium Antibody (IgA-EMA), Antigliadin Antibody (AGA) assays in all cases and thyroid ultrasonography if Anti-TPO Ab or Anti-TG Ab assays were positive. 56Serum M3 and f-T4 levels were within normal ranges in all patients. However in one, TSH levels were high despite normal f-T3 and f-T4 values. Anti- TPO Ab and Anti-TG Ab positivity and ultasonographic findings of thyroiditis were also found in this patient. We determined Anti-TPO Ab positivity in five patients (15.2%), Anti-TG Ab positivity in two patients (6%), IgA-EMA positivity in three patients (9.1%) and AGA positivity in one patient (3%). All these antibody assays were negative in the control group.