Orta dereceli malnütrisyonu olan çocukların eritrosit içi potasyum değerleri ve erken insülin salınımı
Intraerythrocyter potassium levels and first phase insulin release in children with moderate protein energy malnutrition
  1. Tez No: 107967
  2. Yazar: MURAT Bİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET PEM dünya genelinde azalma, göstermesine rağmen 1995 'de yapılan istatistiklere göre dünyada 167.3 milyon düşük tartılı çocuk bulunmaktadır. Hafif ve orta dereceli PEM vakalarının sayısı ağır PEM vakalarından çok daha fazladır. Hafif ve orta dereceli PEM'li olguların erken tespit ve tedavisi konusundaki gösterilecek duyarlılık, fiziksel ve entellektüel gelişimde kalıcı hasar ve ölüme yol açan ağır PEM'li olgu sayısını azaltacaktır. Potasyum eksikliği ve insülin salınım bozukluğu ağır PEM'li olgularda çok belirgindir. Bu çalışmada, daha önce üzerinde fazla durulmamış olan orta dereceli PEM'li olgularda potasyum eksikliği ve insülin salınım bozukluğunun varlığı araştırıldı. Çalışma grubuna 30 olgu, kontrol grubuna malnütrisyonu olmayan demografik özellikleri çahşma grubuna benzer 30 olgu alındı. Çalışma grubundaki olgular Gomez sınıflamasına göre orta dereceli PEM, Wellcome sınıflamasına göre“düşük tartılı çocuk”grubuna giriyordu. Çalışma grubu Waterlaw sınıflamasına göre kronik, akut ve kronik üzerine eklenmiş akut PEM olarak aynldı.Tüm. olgularda total protein, albumin, serum potasyum, eritrosit içi potasyum, bazal insülin, birinci dk ve üçüncü dk insülin ile EİS ve UÎS değerleri belirlendi. Çahşma grubu ile kontrol grubu arasında serum total protein değerleri açısından fark saptanmadı, çalışma grubunun serum albumin değeri kontrol grubundan düşük idi. Gruplar serum potasyum değerleri açısından karşılaştırıldığında fark saptanmadı, fakat eritrosit içi potasyum değerleri çalışma grubunda belirgin olarak düşük bulundu. Çahşma grubu ile kontrol grubu arasında bazal insülin değerleri açısından fark bulunmazken, birinci dk, üçüncü dk insülin değerleri ile EİS ve UÎS değerleri açısmdan farklı idi. Eritrosit içi potasyum ve EİS değeri en düşük grubu kronik üzerine eklenmiş akut PEM'li olgular oluşturuyordu. 66Orta dereceli PEM'de insülin salınım bozukluğunun ve potasyum eksikliğinin varlığını saptadık. Ayrıca potasyum eksikliği ile insülin salımmı arasında saptadığımız ilişkiye bağlı olarak orta dereceli PEM olgularında potasyum desteği yapılmasının uygun olacağını düşünüyoruz. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRAERYTHROCYTER POTASSIUM LEVELS AND FIRST PHASE INSULIN RELEASE IN CHILDREN WITH MODERATE PROTEIN ENERGY MALNUTRITION Although there is a decrease in PEM cases around the wold, 167.3 million underweight children exist according to 1995 statistics. The number of mild and moderate PEM cases are more than the severe ones. The early diagnosis and treatment of mild and moderate PEM cases will reduce the number of severe PEM cases causing physical and intellectual deficit and death. Potassium deficiency and insulin release defects are common in the severe PEM cases. This study examines the potassium deficiency and insulin release defects in moderate PEM which hasn't been examined before were investigated. The study group consisted of 30 patients and the control group consisted of 30 healthy. children having similar demographic data. Patients were“moderate PEM”according to Gomez classification and“underweight”according to Wellcome classification system. They were also classified as chronic PEM, acute PEM and acute PEM on chronical basis. Serum potassium, intraerythrocyter potassium, insulin levels (initial, first and third minute) and the first phase insulin release levels and stimulated insulin release levels were determined in all cases. There were no difference between the serum potassium levels, but intraerythrocyter potassium levels were lower in the patient group. Also there was no difference between the basal insulin levels of patient and healthy children groups but the first and third minute insulin levels and the levels of first phase insulin release and stimulated insulin release were significantly lower in the patient group. The group who had acute PEM on chronical basis had the lowest intraerythrocyter potassium and first phase insulin release level in all groups. 68In this study, the existence of insulin release defects and potassium deficiency have been diagnosed in the moderate PEM cases. Furthermore, it was found to be appropriate to give potassium supplements in such cases due to the correlation diagnosed between potassium deficiency and insulin release defects. 69