Bölgemizdeki üriner sistem taş hastalığının metabolik değerlendirilmesi
- Tez No: 107987
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY OKYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Ocak 2000 - Ekim 2000 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji kliniğinde yatarak tedavi gören ya da poliklinikten takip edilen risk grubundaki 90 üriner sistem taş hastası ve 30 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastalara yapılan metabolik inceleme sonrasında hastaların %47,8'inde hiperkalsiüri, %42,2'sinde hiperokzalüri, %27,8'inde hiperürikozüri, %25,6'sında hiperürisemi, %10'unda hiperparatiroidizm ve %4,4'ünde ise hiperkalsemi saptandı. 37 olgunun yapılan taş analizi sonucunda ise %56,8'inde kalsiyum-okzalat, %21,6'smda ürik asit, % 16,2' sinde mikst kalsiyum taşı ve %5,4'ünde Mg-amonyum- fosfat taşı tespit edildi. Hastaların %16,7'sinde idrar kültüründe üreme oldu. En sık E.Coli (%7,8) ve sonra sırasıyla Pseudomonas (%6,7), Enterobakter (%1,1) ve Staf.coagulaz (-) (%1,1) ürediği gözlendi. Hastalarda kan ürik asit düzeyleri ile idrar ürik asit değerleri arasında pozitif korelasyon tespit edildi (p=0,042). Organik taşa sahip hasta grubunda kan beyaz küre değeri inorganik taşa sahip gruptan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek ve idrar volümü istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (sırasıyla p=0,009, p=0,040). Kan kalsiyumu, ürik asit düzeyi hasta grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı seviyede yüksek bulundu (sırasıyla p=0,001 ve p=0,02); idrar sodyum miktarı, kalsiyum miktarı ve ürik asit miktarı hasta grubunda kontrol grubundanV istatistiksel olarak anlamlı seviyede yüksek bulundu (sırasıyla p=0,026, p=0,002, p=0,002). Çalışmamızda risk grubundaki üriner taş hastalarında detaylı kan, idrar ve taş analizleriyle etyolojik faktör veya faktörlerin tespit edilerek uygun metaflaksi (eksik olan maddenin dışardan replase edilerek yerine konulması) ile üriner taş nüksünün engellenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study was made in the department of Urology at Atatürk University during the time period of January to December 2000. In this study, we include 90 hospitalised or outpatient individuals with urinary stone disease or under risk group and 30 healthy persons as a control group. Metabolic analysis of patients revealed that 47.8 % had hypercalciuria, 42.2 % had hyperoxaluria, 27.8 % had hyperuricosuria, 25.6 % had hyperuricemia, 10 % had hyperparathyroidism and 4.4 % had hypercalcemia. Urinary stones analyzed from 37 patients were found to be 56,8% calcium-oxalate, 21,6% uric acid, 16,2% mixed calcium and 5,4% Mg-amonyum-phosphate. 16.7 % of the patients had positive urine culture. E.Coli was ranking first with 7.8% followed by Pseudomonas (6.7 %), Enterobacteria (1.1 %) and Staph. Coagulase(-) (1,1%). Positive correlation was found between blood uric acid and urinary uric acid levels (p=0.042). We have found that patients with organic stones have statistically higher white blood cell count and lower urinary volume than inorganic stone patients ( p=0,009, p=0,040). We have also found that patients have statistically higher level of blood calcium and uric acid level (p= 0,001, p=0,02) and statistically higher urinary sodium, calcium and uric acid, creatinin and potassium levels (p=0,026, p=0,002, p=0,002). As a result, apropriate metaphylaxi treatment has been found to be preventing urinary stone recurrence, by the help of detailed blood, urine and urinary stone analysis to determine the etiologic factors.